Suurimmat kaupungit Pohjois-Amerikassa

Monet Pohjois-Amerikan kaupungit ovat tunnettuja kaukana mantereen rajoista. He paitsi erottuvat väestön koon mukaan, vaan niiden tärkeistä kulttuuri- ja taloudellisista panoksista koko maassaan. Vuosien varrella Kanadan, Yhdysvaltojen ja Meksikon kaupungit ovat usein vaihtaneet kokoluokituksia, jotka johtuvat monista väestönkasvuun vaikuttavista tekijöistä. Pohjois-Amerikan väestö on noin 579 miljoonaa. Tarkastellessamme tarkemmin tätä yli puolen miljardin ihmisen väestöä olemme havainneet joitakin maanosan suurimmista, tärkeimmistä kaupungeista väestön suhteen. Tässä artikkelissa luetellaan kaupunkialueita, jotka ovat metron alueita, eivät välttämättä kaupungin asukkaita kaupunkirajojen rajoissa. México on suurin Pohjois-Amerikan pääkaupunkiseutu väestöstä, jota seuraa New York City, Los Angeles ja Chicago.

10 suurinta kaupunkia Pohjois-Amerikassa

1. Mexico City, Meksiko (20, 892, 724)

México on Pohjois-Amerikan väkirikkain metroalue, jonka asukasluku on 20 892 724. Sijaitsee Meksikon laaksossa maan keskustassa, Mexico City on maan pääkaupunki. Mexico Cityn väestö kasvaa edelleen 1, 8 prosentin vuosivauhdilla. Useimmat meksikolaiset teollisuustuotteet tuotetaan sen lähialueella, joten se on looginen kohta, jossa siirrytään sellaisille työnhakijoille, jotka etsivät edelleen tähän kaupunkiin kaikkialta maasta.

2. New York, Yhdysvallat (20 182 305)

New York Cityä on pitkään pidetty yhtenä tärkeimmistä kaupungeista maanosassa ja koko maailmassa. Suurkaupunkiseudulla 20 182 305 New York tunnetaan maailmanlaajuisesti nimellä "kaupunki, joka ei koskaan nuku", ja paikka, jossa unelmat toteutuvat. Vaikka emme ehkä ota tätä imartelevaa hyperbolia kirjaimellisesti, on kiistatta se, että tämä kaupunki tarjoaa loputtomia uramahdollisuuksia, ja on turvallista sanoa, että urakehitys on yksi tärkeimmistä tekijöistä, joiden takana valtava määrä ihmisiä asuu siellä ja sen ympäristössä New York City. Ihmiset ympäri maailmaa pelaavat, että heidän onnensa tulee olemaan parempi New Yorkissa ja toivoo löytävänsä uran, joka lopulta sallii heidän pysyä kaupungissa pysyvästi ja nauttia "Big Apple" -tuotteen runsaista hedelmistä.

3. Los Angeles, Yhdysvallat (13, 340, 068)

Los Angeles on ajan myötä tullut kilpailemaan sen maastokumppanin kanssa, joka on yksi suurimmista metropoleista Pohjois-Amerikassa. Metron alueella asuu Hollywood, maan näyttely- ja viihdekeskus sekä kansainvälisesti merkittävät rahoituslaitokset. Sen sijainti tekee siitä myös tärkeän yhteyden Yhdysvaltojen ja toisen Tyynenmeren alueen välillä. Monien mielestä LA tarkoittaa rajoittamattomia mahdollisuuksia, mikä kannustaa paikallisia asukkaita pysymään ja tulokkaat jatkamaan toivomustaan ​​saavuttaakseen oman "California Dreaminin".

4. Chicago, Yhdysvallat (9, 551, 031)

Chicago sijaitsee Yhdysvaltojen keskilännessä. Sen koko metropoliväestö on yli 9, 5 miljoonaa ihmistä. Kylmistä talvista huolimatta Chicagon kaupunki on houkutellut ihmisiä kaikkialta Yhdysvalloista sekä maailmasta kulttuurillaan, mahdollisuuksillaan ja helposti menemällä.

5. Dallas-Fort Worth, Yhdysvallat (7, 102, 796)

Dallas-Forth Worthin alue on Yhdysvaltain Texasin osavaltion eniten asuttu kaupunki. Se on tärkeä lentoliikenteen ja liiketoiminnan sekä Yhdysvaltojen eteläisen kulttuurin keskus.

Suurten kaupunkien väliset yhteydet

Kun tarkastellaan edellä mainituissa kaupungeissa havaittuja yhteisiä piirteitä, taloudellinen vakaus on niiden kaikkien yhteinen nimittäjä. Nämä kaupungit ovat muuttuneet niin suuriksi, että niiden taloudet ovat erittäin kilpailukykyisiä sekä kansallisilla että kansainvälisillä markkinoilla. Näissä Pohjois-Amerikan kaupungeissa nähdään, että kun kaupungin talous kasvaa, siihen otetaan lisää ihmisiä, jotka edistävät suurkaupunkien väestön kasvua sen rinnalla.

Pohjois-Amerikan 40 suurinta kaupunkia

arvoMetropolitan AreaMaaMetropolitan Population
1Mexico CityMeksiko20892724
2New York CityYhdysvallat20182305
3Los AngelesYhdysvallat13340068
4ChicagoYhdysvallat9551031
5Dallas – Fort WorthYhdysvallat7102796
6HoustonYhdysvallat6656947
7TorontoKanada6116725
8WashingtonYhdysvallat6097684
9PhiladelphiaYhdysvallat6069875
10miamiYhdysvallat6012331
11AtlantaYhdysvallat5710795
12GuadalajaraMeksiko4796603
13BostonYhdysvallat4774321
14San FranciscoYhdysvallat4656132
15feeniksYhdysvallat4574531
16Sisämaan imperiumiYhdysvallat4489159
17monterreyMeksiko4475949
18DetroitYhdysvallat4302043
19MontrealKanada4045877
20SeattleYhdysvallat3733580
21Santo DomingoDominikaaninen tasavalta3658648
22Minneapolis-St. PaavaliYhdysvallat3524583
23San DiegoYhdysvallat3299521
24Tampa Bay AreaYhdysvallat2975225
25PueblaMeksiko2941988
26DenverYhdysvallat2814330
27St. LouisYhdysvallat2811588
28BaltimoreYhdysvallat2797407
29GuatemalaGuatemala2749161
30Port-au-PrinceHaiti2618894
31VancouverKanada2509942
32vanukasYhdysvallat2426363
33PortlandYhdysvallat2389228
34OrlandoYhdysvallat2387138
35San Antonio, Pyhä AntonioYhdysvallat2384075
36PittsburghYhdysvallat2353045
37SacramentoYhdysvallat2274194
38San JuanPuerto Rico2196538
39CincinnatiYhdysvallat2157719
40HavanaKuuba2117625
41TolucaMeksiko2116506
42Las VegasYhdysvallat2114801
43Kansas CityYhdysvallat2087471
44ClevelandYhdysvallat2060810
45ColumbusYhdysvallat2021632
46AustinYhdysvallat2000860
47IndianapolisYhdysvallat1988817
48San JoseYhdysvallat1976836
49Panaman KaupunkiPanama1910328
50TijuanaMeksiko1840710

Suositeltava

Mikä on ainoa kansallispuisto maailmassa, joka sijaitsee pääkaupungissa?
2019
10 ainutlaatuista sivustoa historiallisten paikkojen rekisterissä: Koillis
2019
Uskonnolliset käytännöt Islannissa
2019