Suurimmat Etelä-Aasian kaupungit

Etelä-Aasia kattaa alueen eteläpuolella Aasian ja Intian subkontinenssin. Se koostuu kahdeksasta maasta, joihin kuuluvat Afganistan, Nepal, Malediivit, Sri Lanka, Bhutan, Intia, Bangladesh ja Pakistan. Joskus myös Burma, Tiibet ja Irak ovat mukana. Kaikkien näiden maiden väkiluku on 1, 6 miljardia. Kaupungistuminen on kasvattanut Etelä-Aasiaa asumaan suurelta osin asuttuihin kaupunkeihin. Delhi Intiassa ja Karachi Pakistanissa vastaanottavat asukkaita, jotka ovat yli 20 miljoonaa. Muita tärkeimpiä kaupunkeja ovat Kolkata, Dhaka, Lahore, Bengaluru, Chennai, Hyderabad ja Ahmadabad.

Etelä-Aasian suosituimmat kaupunkialueet

Delhi, Intia

Arviolta 24, 99 miljoonaa ihmistä asuu 2 072 neliökilometrin alueella, joka on Delhi Intiassa. Naapurimaiden New Delhi on Intian pääkaupunki ja se yhdistää historiallisen ja nykyajan sivilisaation. Delhin taloutta hallitsevat pääasiassa palveluala, mukaan lukien matkailu, pankki, terveys, tietotekniikka ja media, jotka työllistävät tuhansia sen asukkaita. Myös hallituksen toiminta Delhissä ansaitsee kaupungin paljon tuloja. Vähittäiskauppa on myös tuottoisa liiketoimintamarkkinat Delhissä.

Delhi on kokenut väestönkehityksen viime vuosikymmenellä. Intian hallitus on saavuttanut valtavia edistysaskelia infrastruktuurin ja elintason parantamiseksi. Nämä parannukset houkuttelevat ihmisiä eri puolilta Intiaa ja New Delhin ulkopuolella. Miehet ylittävät naiset ja hindulaisuus on hallitseva uskonto Delhissä. Delhillä katsotaan olevan korkea lukutaito, jonka arvioidaan olevan 86 prosenttia.

Karachi, Pakistan

Karachi on Singhin maakunnan pääkaupunki Pakistanissa. Se on Pakistanin suurin kaupunki ja taloudellinen keskus. Se on myös Pakistanin suurimpia kaupunkeja, joiden väkiluku on 22, 12 miljoonaa asukasta. Karachi sijaitsee strategisesti Arabianmeren rannikolla, ja siellä asuu kaksi vilkkainta satamaa eli Port Bin Qasim ja Karachin satama. Karachi osallistuu merkittävästi Singhin tuloihin. Ainoastaan ​​Karachi kuuluu 20 prosenttiin Pakistanin kokonaistuotannosta.

Kaikkein tuottoisimmat alat ovat kauppa, pankki ja teollisuus, kuten auto ja teräs. Karachi nauttii myös valtavasti tuloja sataman toiminnasta, kuten tuontiverosta. Kaupunki koostuu ihmisistä, jotka ovat enimmäkseen muiden maiden, kuten Bangladeshin ja Afganistanin jälkeläisiä, ja sen jälkeen kulttuurien monipuolinen yhdistelmä. Islam on tärkein uskonto Karachissa. Kaupunki on tunnetuin Pakistanin perustajan Muhammad Ali Jinnahin syntymästä ja kuolemasta.

Mumbai, Intia

Intiassa Mumbaissa asuu 17, 71 miljoonaa asukasta ja se sijaitsee noin 546 neliökilometrin alueella. Sitä kutsuttiin aiemmin Bombayksi ja se on Maharashtran osavaltion pääkaupunki. Se on Intian taloudellinen keskus, jonka pörssi on maailman suurimpien joukossa. Mumbaissa on monipuolinen teollisuuspohja, joka sisältää puuvillakangasta, autojen, elektroniikan ja petrokemian valmistusta. Se on satamakaupunki, joka sijaitsee Arabianmeren rannikolla ja jossa on syvä luonnollinen satama.

Mumbai on myös kulttuurin keskus, ja siellä asuu Bollywood-teollisuus, joka tuottaa miljoonia tuloja ja työllistää vuosittain tuhansia ihmisiä. Mumbain väestön etnisyys on pääosin Maratha, jota seuraa gujarati. Suuri väestö on kuitenkin venyttänyt Mumbain mukavuuksia ja johtanut slummien syntymiseen.

Dhaka, Bangladesh

Dhaka on Bangladeshin pääkaupunki, jonka asukasluku on 15, 67 miljoonaa ihmistä ja jonka pinta-ala on 360 neliökilometriä. Dhaka tunnetaan muslimien keskuksena kaikkialla maailmassa, jossa on merkittäviä moskeijoita, kuten Seven Domed Mosque ja Star Mosque. Riisiä ja juuttia kasvatetaan Dhakan alueen ympärillä.

Miehet ylittävät naiset, ja suurin etninen alkuperä on bengali. Dhakassa on erilaisia ​​nähtävyyksiä, erityisesti keskiaikaisia ​​kirkkoja ja moskeijoita, jotka helpottavat matkailua. Dhakan talouden tärkeimmät alat ovat tekstiili-, lääke- ja tietotekniikka.

Kasvun jatkuminen Etelä-Aasian suurimmissa kaupungeissa

Muita väestönosaisia ​​kaupunkeja ja niiden arvioitua väestöä Etelä-Aasiassa ovat Kolkata, Intia, jossa asuu 14, 67 miljoonaa asukasta, joita seuraavat Lahore, Pakistan (10, 05 miljoonaa), Bengaluru, Intia (9, 8 miljoonaa), Chennai, Intia (9, 71 miljoonaa), Hyderabad., Intia (8, 75 miljoonaa) ja Ahmadabad, Intia (7, 18 miljoonaa). Etelä-Aasian populaatioiden ennustetaan edelleen kasvavan arviolta 250 miljoonaa vuoteen 2030 mennessä. Nämä ennusteet ovat herättäneet huolta ympäristövaikutuksista, joita tällainen väestö tuo esiin. Slummien sprawls ovat jo nouseva ongelma näissä suurelta osin asutuissa kaupungeissa.

Etelä-Aasian kaikkein asutuimmat kaupunkialueet

arvoKaupunkiMaaVäestöPinta-ala (km2)
1DelhiIntia249980002072
2KarachiPakistan22123000945
3MumbaiIntia17712000546
4DhakaBangladesh15669000360
5KolkataIntia146670001204
6LahorePakistan10052000790
7BangaloreIntia98070001116
8ChennaiIntia9714000375
9HyderabadIntia8754000971
10AhmedabadIntia7186000350

Suositeltava

Mikä oli Kolumbia?
2019
Willamette-joki
2019
Mayan rauniot Guatemalasta
2019