Suosituimmat lähde maat matkailijoita Yhdysvaltoihin

Yhdysvalloissa matkailu on valtava teollisuus, johon osallistuu vuosittain miljoonia kotimaisia ​​ja kansainvälisiä matkailijoita. Ihmiset, jotka vierailevat Yhdysvalloissa, näkevät muun muassa historiallisia maamerkkejä, luonnon ihmeitä, viihdepaikkoja ja kaupunkeja. Kotimaan matkailijat vierailevat myös kiinnostavia paikkoja, jotka etsivät samoja nähtävyyksiä sekä loma- ja virkistysalueita. 1800-luvun lopulla ja 20. vuosisadan alussa Yhdysvaltojen matkailu alkoi kasvaa nopeasti kaupunkimatkailun muodossa. Vielä 1850-luvulla Yhdysvallat oli jo perustanut matkailun sekä teollisuuden että kulttuuritoiminnan. 1890-luvulla USA: n suuret kaupungit, kuten Chicago, Washington DC, New York, Philadelphia, San Francisco ja Boston, alkoivat houkutella turisteja.

Matkailu Yhdysvalloissa

Matkailu maassa juontaa juurensa ainakin 1800-luvulta. Vapaa-ajan matkailu merkitsi merkittävää kulttuurista muutosta amerikkalaisessa yhteiskunnassa, jonka mahdollistivat suotuisat taloudelliset olosuhteet ja vapaa-ajan kasvu. Pakettikierrokset syntyivät 1870- ja 1880-luvun välillä. Yosemiten kansallispuisto perustettiin 1850-luvun lopun ja 1860-luvun alkupuolen välisenä aikana matkailukohde ihmisille, jotka halusivat paikan, joka symboloi alueen eksoottista ihmeitä ja kansallista kuvaketta. Valokuvauksella oli myös merkittävä rooli matkailijoiden perustamisessa, koska se mahdollisti tuhansien kuvien levittämisen, jotka osoittivat eri paikkoja eri puolilla USA: ta.

Varhainen matkailu Yhdysvalloissa

Kaupungin kiertue oli jo alkanut tulla trendiksi vuoteen 1915 mennessä, mikä merkitsi merkittävää muutosta useimpien amerikkalaisten tapaan järjestää, havaita ja liikkua kaupunkialueillaan. Vuonna 1915 kaupunkimatkailusta tuli tuottoisa teollisuus, joka johti paljon työllistymismahdollisuuksia ja infrastruktuurin parantamiseen. Liikenneverkkojen perustaminen vähensi työmatkaliikennettä. Tähän mennessä amerikkalaisten määrä, jotka voisivat varata lyhyitä lomia, lisääntyivät tulojen kasvun vuoksi.

Autojen vaikutus matkailuun Yhdysvalloissa

Matkailu oli 1800-luvulla vain ylä- ja keskiluokan toimintaa. Tämä suuntaus kuitenkin muuttui 20. vuosisadan alussa matkojen demokratisoitumisen seurauksena. Suositut julkaisut 1895 painetut artikkelit, joissa selitetään, miten moottoriajoneuvot olivat halvempia käyttää kuin hevosia. 1900-luvun alussa kehitettiin autoja, joihin kuului myös Ford-mallin T johtaja. Yhdysvallat rekisteröi 1900-luvulla noin 8 000 ajoneuvoa, mutta vuonna 1911 määrä oli noussut 619 000: een. Jokaisessa 44 kotitaloudessa oli yksi auto, kun Ford Model T otettiin käyttöön vuonna 1908. Autojen kehittämisen jälkeen vapaa-ajankeskusten ja hotellien perustaminen vaikutti merkittävästi Yhdysvaltain matkailualan kasvuun 1930-luvulla. Teemapuistot seurasivat pian, lähinnä Floridassa. Hyvä esimerkki on Walt Disney World Resort, joka avattiin vuonna 1971 Orlandon lähellä. Walt Disney on yksi maailman suurimmista lomakohteista.

Kolme lähintä matkailijoiden lähdettä Yhdysvalloissa

Tällä hetkellä tuhansia matkailijoita vierailee Yhdysvalloissa eri maista. Kansakunnassa on monenlaisia ​​nähtävyyksiä, kuten huvipuistoja, hotelleja, historiallisia rakennuksia, uhkapelejä, maamerkkejä, festivaaleja, museoita, ravintoloita, golfkenttiä. Meksiko on Yhdysvaltojen kanssa vierailevien matkailijoiden huippulähde vuonna 1917545 kävijää vuonna 2015, kun vuonna 2014 hän oli 18 889 281 henkilöä. kävijät liiketoimintaa varten samana vuonna. Muita huippulähtömaita, joissa on paljon matkailijoita Yhdysvaltoihin, ovat Japani, Brasilia, Kiina, Saksa, Ranska, Etelä-Korea, Australia, Italia, Intia, Espanja, Kolumbia, Argentiina, Alankomaat, Venezuela ja Ruotsi.

Suosituimmat lähde maat matkailijoita Yhdysvaltoihin

arvoMaaVierailijoiden määrä (2015)
1Meksiko19175345
2Kanada11671122
3Yhdistynyt kuningaskunta4691874
4Japani3750667
5Brasilia2383822
6Kiina2309654
7Saksa2208145
8Ranska1915725
9Etelä-Korea1742422
10Australia1399615
11Italia1229115
12Intia1175153
13Espanja953969
14Kolumbia928424
15Argentiina765576
16Ruotsi682178
17Venezuela745097
18Alankomaat749826
19Yhteensä (maailmanlaajuisesti)69025896

Suositeltava

Maailman 20 suurinta lentokenttää
2019
Kanadan maakuntien ja alueiden kukkia
2019
UNESCOn luovat kaupungit Pohjois-Amerikassa
2019