Suosituimmat kahvintuottajamaat

Kahvila jokaiseen nurkkaan monissa kaupungeissa ympäri maailmaa ei ole yllätys, että kahvi on yksi maailman parhaista hyödykkeistä. Maailman kolmanneksi eniten kulutettuna juomana veden ja teen jälkeen kahvipavut ovat kysyttyjä kaikkialla. Huipputuottajamaat tuottavat miljoonia kilogrammia kahvipapuja, jotka joutuvat innokkaiden kuluttajien käsiin.

Toiseksi öljyn lisäksi kahvi on maailman toiseksi eniten kaupankäynnin kohteena oleva tavara, jossa kuluu vuodessa noin puoli biljoonaa kupillista. Kahvipapua (kofeiinivaahdon kautta) ei ainoastaan ​​käytetä kupin joeessa, vaan se tarjoaa kofeiinia juomille (cola), lääkkeille ja kosmetiikalle. On olemassa kaksi pääasiallisesti kaupallisesti kasvatettua kahvipapua: Arabica, joka edustaa 70% maailman kahvista, ja Robusta-papu, joka on paljon halvempi ja helpompi kasvaa.

Alla on luettelo maailman 10 parhaan kahvin tuottajamaasta Kansainvälisen kahvijärjestön mukaan.

10. Guatemala - 204 000 tonnia (449, 743, 000)

Guatemala tuotti vuonna 2016 204 000 tonnia kahvipapuja, ja niiden tuotannon määrä on pysynyt melko yhtenäisenä viime vuosina. Kahvipavut ovat Guatemalassa kaikkein runsaimpia vuosina, jolloin lämpötila on välillä 16–32 ° C ja korkeudessa 500–5 000 metriä merenpinnan yläpuolella. Guatemala oli Keski-Amerikan huipputuottajia, kunnes Honduras ylitti sen vuonna 2011.

Guatemala pääsi kahvipeliin etsimään vientiä, joka korvaisi indigon ja kochinealin, kaksi varhaisesta viennistä, jotka suljettiin käyttökelvottomiksi, kun kemialliset väriaineet keksittiin 1800-luvulla. Tuolloin hallitus aloitti alan tukipolitiikan tarjoamalla kauppa- ja veroetuja. 1960-luvulla hallitus lisäsi Guatemalan kahvin maailmanlaajuista kysyntää luomalla Anacafé (Asociación Nacional del Café), markkinointiyhdistys, joka nykyään edelleen edistää maan kahvituotteita maailmanlaajuisesti.

9. Meksiko - 234 000 tonnia (515, 881 000 puntaa)

Vuonna 2016 Meksiko tuotti yli 234 000 tonnia kahvipapuja. Kansakunta tuottaa pääosin laadukkaita Arabica-papuja, joita kasvatetaan rannikkoalueilla lähellä Guatemalan rajaa. Meksiko on vastuussa useimmista Yhdysvaltojen kahvin tuonnista.

1990-luvulla Meksikon kahvintuotannossa oli kriisi, kun kansainvälinen kahvisopimus purettiin, eikä maailman kahvimyyntihintoja ja vientikiintiöitä enää valvottu tiukasti, mikä johti Meksikon kyvyttömyyteen kilpailla maailmanmarkkinoilla. Tämä kahvihintojen ja tuotannon lasku johti menetettyihin tuloihin ja sosiaalisiin kysymyksiin koko Meksikon kansakunnassa. Kahvin tuotanto laski 90-luvulla ja 2000-luvulla, mutta Yhdysvaltojen tasainen kysyntä on johtanut meksikolaisen kahvimarkkinoiden elpymiseen, kaikkien aikojen alimmasta 1, 7 miljoonasta laukusta (60 kg) vuonna 2005 4, 0 miljoonaan vuonna 2014 .

8. Uganda - 288 000 tonnia (634 931 000 puntaa)

Vaikka Uganda ei ehkä tule mieleen, kun ajattelet kahvinvalmistusta, se on Keski-Afrikan kansakunnan parhaiten ansaittava vienti, jonka tuotanto on 288 000 tonnia vuonna 2016. Se on siirtynyt Meksikon ohi vuonna 2015 tulla maailman kahdeksanneksi suurin kahvin tuottaja. Kansakunta kasvattaa sekä Robusta-papuja - Kibale-metsäalueelle kotoisin olevaa viljaa - että läheisistä Etiopiasta peräisin olevia Arabica-papuja.

Kahvi on tärkeä osa Ugandan taloutta, ja suuri osa väestöstä työskentelee kahviin liittyvässä teollisuudessa. Kahvin tuotanto oli alun perin melko epäonnistunut valtion valvoma ala. Hallituksen yksityistämisen jälkeen vuonna 1991 nähtiin kuitenkin alan voimakas elpyminen, mikä johti tuotannon 5100 prosentin kasvuun vuodesta 1989 lähtien. Hallitus kuitenkin edelleen valvoo teollisuutta, ja se virtaa Ugandan valvomasta maasta. Kahvin kehittämisviranomainen.

7. Intia - 348 000 tonnia (767 208 000 puntaa)

Intia tuotti vuonna 2016 348 000 tonnia papuja. Ei kaikkialla Intiassa ole sopivia kahvipapujen kasvuun - suurin osa kasvusta tapahtuu maan eteläosan vuoristossa. Pavut kasvatetaan pienviljelijöillä monsuunisateisissa olosuhteissa, ja ne istutetaan usein mausteiden, kuten kardemonin ja kanelin rinnalla, mikä antaa kahville mausteisen maun ja aromin. Vuonna 2004 Intian kahvimerkki Tata voitti kolme kultamitalia Grand Cus De Cafe -kilpailussa. Koska kahvi ei ole lähes yhtä suosittu kuin Intia, 80% maan kahvinvalmistuksesta on sidottu vientiin, ja tärkeimmät ostajat ovat Eurooppa ja Venäjä.

6. Honduras - 348 000 tonnia (767 208 000 puntaa)

Honduras tuotti vuonna 2016 348 000 tonnia kahvia, mikä lähes sovitti sen huipputuotannon vuoden 2011 sadosta 354 180 kiloa. Honduras on ylittänyt muita maita Keski-Amerikan parhaaksi kahvinvalmistajaksi. Hondurasissa tuotettu kahvi kuitenkin kärsii edelleen kansallisesta brändistä. Vaikka useimmat ihmiset tunnustavat Kolumbian tai Etiopian kahvin, Hondurasista peräisin olevia papuja käytetään pääasiassa sekoituksissa ja ne ovat siten vähemmän tunnistettavissa keskivertokuluttajalle. Kahvi on kuitenkin edelleen tärkeä osa Honduran taloutta, ja kahviteollisuus tarjoaa jatkuvasti työtä ja tuloja suurelle osalle väestöstä.

5. Etiopia - 384 000 tonnia (846, 575 000 puntaa)

Etiopia tuottaa vuosittain suuria määriä kahvipapuja, kun vuonna 2016 pelkästään 384 000 tonnia. Etiopia on Arabica-kahvin maantieteellinen koti, joka on maailman suosituin papu. Se ei ole pieni osa niiden taloutta - yli 28% Etiopian vuosittaisesta viennistä on seurausta kahvista - ja arviolta 15 miljoonaa kansalaista työskentelee kahvin tuotannossa.

Etiopialla on erittäin rikas kahvikulttuuri. Yli 1 100 vuoden ajan kansakunnassa on havaittu kannustavia vaikutuksia sisältäviä papuja, joiden epäonnistuneet maanviljelijät ja paimenet ovat syyllistyneet syömään niitä. Kasvin kotiuttamisen ja viljelyn alkamisen jälkeen on kehitetty kahvipapuja, Arabica-papujen alueellisia muunnoksia, joista jokaisella on oma ominainen nimi ja maku. Harar, Limu, Sidamo ja Yirgacheffe-pavut ovat kaikki Arabica-papun tavaramerkkilajeja, joissa on Etiopian hallituksen omistamat ja suojaamat oikeudet.

4. Indonesia - 660 000 tonnia (1 455 050 000 puntaa)

Vaikka Indonesia ei ehkä ole yhtä kansainvälisesti tunnettu huipputuottajana, Indonesian kansakunta tuotti vuonna 2016 yli 660 000 tonnia kahvipapuja. Indonesia on valinnut määrällisen laadun, koska ilmasto on paremmin sopiva pienempien laadukkaita Robusta-papuja (vähemmän arvostettuja kuin Arabica-papuja, jotka ovat peräisin Brasilian ja Kolumbian kaltaisista maista). Tästä huolimatta maalla on ihanteellinen maantieteellinen sijainti kahvin istutuksille, koska se on lähellä päiväntasaajia ja sillä on lukuisia vuoristoalueita, jotka soveltuvat hyvin kahvin tuotantoon.

Hollantilaiset siirtomaajat esittelivät Indonesiassa kahvintuotannon ja tuotanto jatkui sen jälkeen, kun kolonisaatio oli Indonesian ilmasto sopiva laitokseen. Kahviistutukset kattavat tällä hetkellä yli 1 miljoonan hehtaarin Indonesian alueen, ja yli 90 prosenttia viljelyalasta työskentelee pientuottajilla.

3. Kolumbia - 810 000 tonnia (1785, 744 000 puntaa)

Kolumbiasta peräisin oleva kahvi on kuuluisa maailmanlaajuisesti. Ilmasto on kuitenkin viime aikoina ollut kielteisessä asemassa Kolumbian kahvin tuotannossa. Vuosina 1980–2010 lämpötilat ovat nousseet hitaasti, samoin kuin sademäärä. Molemmat tekijät vaarantavat Kolumbiassa suosittujen pavutyyppien tuottamiseen tarvittavat ilmastovaatimukset. Se oli perinteisesti toiseksi Brasiliassa kahvin tuotannossa, mutta se on siirtynyt kolmanneksi Vietnamin nopeasti kasvavan tuotannon vuoksi. Ilmaston vaikutuksesta se tuottaa vuonna 2016 810 000 tonnia kahvipapuja, Kolumbia on edelleen keskeinen toimija kansainvälisessä kahvipelissä.

2. Vietnam - 1650 000 tonnia (3 677 627 000 puntaa)

Vaikka monet ovat tuttuja vietnamilaiselle kahville, allekirjoitusjuoma, jossa kahvia sekoitetaan makeutetun maitotiivisteen kanssa, Vietnam on maailman toiseksi suurin kahvin tuottajamaa - 1650 000 tonnia vuonna 2016 yksin. Vietnamin sodan aikana ja sen jälkeen oli ymmärrettävästi viha, mutta kahvi oli edelleen valtava osa Vietnamin taloutta, ja ainoa suurempi vienti oli riisiä. Vietnamin kokonaistuotanto kasvoi nopeasti vain 6 000 tonnista vuonna 1975 lähes 2 miljoonaan tonniin vuonna 2016. Tämä kasvu on johtanut siihen, että Vietnamin markkinaosuus maailman tärkeimmistä kahvintuottajamaista oli toiseksi.

1. Brasilia - 2 595 000 tonnia (5 714 381 000 puntaa)

Brasilia on maailman suurin kahvin tuottaja. Vuonna 2016 Brasilia tuotti hämmästyttävää 2, 595 000 tonnia kahvipapuja. Se ei ole uusi kehitys, sillä Brasilia on ollut maailman suurin kahvipapujen tuottaja yli 150 vuotta.

Kahvipuutarhat kattavat noin 27 000 neliökilometriä Brasiliaa, joista suurin osa sijaitsee Minas Geraisissa, Sao Paulossa ja Paranassa. Kolme kaakkoisvaltiota, joissa ilmasto ja lämpötila ovat ihanteellisia kahvin valmistukseen. Brasilia erottuu myös muista kahvintuottajamaista siinä, että brasilialaiset käsittelevät kahvia kuivalla menetelmällä (pesemätön kahvi), jossa kahvikirsikoita kuivataan auringossa eikä pesty märällä prosessilla.

Suosituimmat kahvintuottajamaat

arvomaaKahvin tuotanto (metriset tonnit)Kahvin tuotanto (kiloa)
1Brasilia25920005714381000
2Vietnam16500003637627000
3Kolumbia8100001785744000
4Indonesia6600001455050000
5Etiopia384000846575000
6Honduras348000767208000
7Intia348000767208000
8Uganda288000634931000
9Meksiko234000515881000
10Guatemala204000449743000
11Peru192000423287000
12nicaragua132000291010000
13Kiina (2013/14 est.) [2]116820257544000
14Norsunluurannikko108000238099000
15Costa Rica89520197357000
16Kenia49980110187000
17Papua-Uusi-Guinea48000105821000
18Tansania48000105821000
19El Salvador45720100795000
20Ecuador4200092594000
21Kamerun3420075398000
22Laos3120068784000
23Madagaskar3120068784000
24Gabon3000066138000
25Thaimaa3000066138000
26Venezuela3000066138000
27Dominikaaninen tasavalta2400052910000
28Haiti2100046297000
29Kongon demokraattinen tasavalta2010044312000
30Ruanda1500033069000
31Burundi1200026455000
32Filippiinit1200026455000
33Mennä1200026455000
34Guinea960021164000
35Jemen720015873000
36Kuuba600013227000
37Panama600013227000
38Bolivia540011904000
39Itä-Timor480010582000
40Keski-Afrikan tasavalta39008598000
41Nigeria24005291000
42Ghana22204894000
43Sierra Leone21604761000
44Angola21004629000
45Jamaika12602777000
46Paraguay12002645000
47Malawi9602116000
48Trinidad ja Tobago7201587000
49Zimbabwe6001322000
50Liberia360793000

Suositeltava

Mikä on Tsekin tasavallan pääkaupunki?
2019
Uskonnolliset uskomukset Kap Verdessä
2019
Maailman johtajat, joilla on korkeimmat Twitter-seurannat
2019