Parhaat moottoriajoneuvojen valmistusmaat

Maailmanlaajuinen autoteollisuus on nähnyt myyntinsä, kun moottoriajoneuvojen kysyntä on kasvussa, koska ihmiset suosivat niitä nykyään. Maailmanlaajuisten markkinatilastojen mukaan vuoteen 2016 mennessä myydään noin 74 miljoonaa autoa ja 100 miljoonan yksikön myynti ylittää vuoteen 2020 mennessä. Aasian ja Pohjois-Amerikan maissa moottoriajoneuvojen kysyntä kasvaa. Autonvalmistajat ovat keskittyneet pääasiassa Aasian markkinoille, koska näiden maiden myynti on kasvanut huomattavasti viimeisten seitsemän vuoden aikana.

Kukkivat moottoriajoneuvoteollisuus ylimmissä maissa

Kiina on maailman johtava moottoriajoneuvojen tuottaja, joka tuottaa yli 24 miljoonaa moottoriajoneuvojen tuotantoyksikköä, ja sen jälkeen Yhdysvalloissa on yli 12 miljoonaa moottoriajoneuvojen tuotantoyksikköä ja Japani, jossa on yli 9 miljoonaa moottoriajoneuvojen tuotantoyksikköä.

Kiina

Moottoriajoneuvojen tuotanto Kiinassa on kasvanut huomattavasti vuodesta 2009 ja on edistynyt Euroopan unionin, Yhdysvaltojen ja Japanin autoteollisuudessa. Tämä tuotanto kukoisti Kiinassa heti, kun se on tullut Maailman kauppajärjestöön vuonna 2001, ja maa tuotti yli 13, 79 miljoonaa autoa. Vuonna 2010 Kiinan autoteollisuuden myynti ja tuotanto ylittivät 18 miljoonaa yksikköä, kun yli 13 miljoonaa henkilöautoa toimitettiin. Vuonna 2014 arvio oli 26% moottoriajoneuvojen maailmanlaajuisesta tuotannosta. Raportin mukaan Kiinan autoteollisuus kasvaa kymmenen kertaa vuosien 2005 ja 2030 välillä.

Yhdysvallat

Toisaalta Yhdysvallat on tällä hetkellä maailman toiseksi suurin moottoriajoneuvoa valmistava maa, sillä Kiina ylitti sen vuonna 2008. Tämä teollisuus kasvaa maassa, kun kolme ensisijaista yritystä GMC, Ford ja Chrysler hallitsivat markkinoita, sillä tuotti lähes kolme neljäsosaa autoista maailmassa. Viime vuosina tuotanto on kuitenkin vähentynyt, koska monet ulkomaiset maat ovat perustaneet tehtaita Yhdysvalloissa. Amerikkalainen teollisuus arvioitiin kannattavaksi vuonna 2012, ja kun autoteollisuus on etenemässä, voitot kasvavat lähitulevaisuudessa.

Japani

Japani on kolmannella paikalla. Niiden investoinnit muihin maihin ovat auttaneet maata kukoistamaan markkinoitaan maailmanlaajuisesti, ja niiden moottoriajoneuvojen mallit vaikuttavat maailmanlaajuisesti. Niiden autojen vienti on tehnyt maasta kannattavan aseman ja selviytynyt talouskriisistä.

Modernien autoteollisuuden mallien vaikutus ympäristöasioihin

Moottoriajoneuvot lisäävät suuren määrän epäpuhtauksia ympäristöön ja ovat merkittävä tekijä ilman pilaantumiselle ja melusaasteelle. Ne vapauttavat hiilimonoksidia, typen oksidia ja paljon hiilivetyjä ilmassa. Myös maalaus ja päällystys edistävät vakavaa ympäristövaikutusta, sillä muotin maalaus, se vapauttaa nikkeliä, kromia ja kuparia ilmakehässä. Siksi yritykset ovat laatineet ympäristöystävällisempiä malleja ympäristön pilaantumisen vähentämiseksi, kun otetaan käyttöön hybridiautojen tai vaihtoehtoisten polttoaineiden, kuten etanolin tai biodieselin, jne. Käsite.

Parhaat moottoriajoneuvojen valmistusmaat

arvoMaaMoottoriajoneuvojen tuotanto (yksiköt)
1Kiina24503326
2MEILLE12100095
3Japani9278238
4Saksa6033164
5Etelä-Korea4555957
6Intia4125744
7Meksiko3565469
8Espanja2733201
9Brasilia2429463
10Kanada2283474

Suositeltava

Maailman 20 suurinta lentokenttää
2019
Kanadan maakuntien ja alueiden kukkia
2019
UNESCOn luovat kaupungit Pohjois-Amerikassa
2019