Missä ovat maapähkinät kasvaneet?

Maapähkinät tai yleisesti tunnetut palkokasvit tai maapähkinät ovat täynnä useita terveyshyötyjä. Pähkinät sisältävät monokyllästämättömiä rasvoja ja muita ravintoaineita, jotka ovat terveitä sydämen toiminnan kannalta. Maapähkinät ovat myös runsaasti antioksidantteja, kuten öljyhappoa, jotka ovat vastuussa sepelvaltimotautien kuolemien vähentämisestä. Pähkinöissä havaittu resveratroli parantaa aivojen verenkiertoa ja vähentää aivohalvauksen riskiä. Maapähkinöiden viljely alkoi Etelä-Amerikassa vuodelta 7500 vuotta sitten. Ensimmäisellä vuosisadalla tehdas pääsi Meksikoon, jossa se levisi edelleen Pohjois-Amerikkaan, Kiinaan ja Afrikkaan. Maapähkinä on tällä hetkellä yleinen viljelmä, joka on istutettu ympäri maailmaa. Seuraavassa on luettelo maista, joissa maapähkinöitä kasvatetaan:

1. Kiina - 16 685 915

Kiina kasvaa enemmän maapähkinöitä kuin missään muualla maailmassa. Maapähkinöiden tuotanto maassa edistää merkittävästi taloutta. Kiinassa maapähkinöitä kasvatetaan pääasiassa seitsemällä alueella ekologisen kaavoituksen mukaan. 70% pähkinöistä tuotetaan Jiangsun, Shandongin, Guangdongin ja Henanin maakunnissa. Kotitalouksien vastuu viljelyjärjestelmästä Kiinassa on johtanut maapähkinöiden tuotannon lisääntymiseen puoliksi yksityisen omistuksen kannustimena. Maapähkinöiden markkinatalous on myös lisännyt hehtaarituottoa. Kiinan onnistui FAO: n mukaan tuottaa 16 685 915 tonnia maapähkinöitä. Maa on 8 prosenttia maailman maapähkinäviennistä.

2. Intia - 6 857 000

Intia on maailman toiseksi suurin maapähkinätuottaja. Pähkinät tuotetaan eri lajikkeissa, kuten espanja, lihavoitu ja punainen. Maapähkinät ovat maan öljykasvin ensisijaisia ​​lähteitä ja silloittavat maan vihannesten alijäämän. Viljely istutetaan kahteen jaksoon ja korjataan maaliskuussa ja lokakuussa, jolloin pähkinät ovat saatavilla koko vuoden. Intiassa pähkinöitä kasvatetaan Gujaratissa, Tamil Nadussa, Orissassa, Karnatakassa ja Maharashtrassa. Intia tuotti vuonna 2016 6, 857 000 tonnia maapähkinöitä. Maapähkinätuotteiden Intiaan viennin tärkein kohde on Indonesia, Pakistan ja Malesia.

3. Nigeria - 3, 028, 571

Nigeria on Afrikan suurin maapähkinätuottaja, joka on 30 prosenttia koko Afrikan pähkinätuotannosta. Pähkinöitä kasvatetaan pääasiassa Nigerian kuivilla alueilla, kuten Kano, Kwara, Sokoto, Zamfara ja Kaduna. Pähkinöitä käytetään Nigeriassa ruokaöljyn ja proteiinilähteen tuottamiseen sekä ihmisille että eläimille. Nigeria tuotti FAO: n raportin mukaan 3 288 571 tonnia maapähkinöitä. Maapähkinät muodostavat 70 prosenttia maan kokonaisvientituloista. Nigeria viedä pähkinöitä pääasiassa Indonesiaan ja Euroopan unioniin.

Muut maapähkinätuottajat

37% maailman pähkinätuotannosta on peräisin Kiinasta, 25% on peräisin Afrikasta, 21% on peräisin Amerikasta ja 6% on peräisin Oseaniasta. Muita ensisijaisia ​​pähkinäntuottajia ovat Yhdysvallat, Sudan, Indonesia, Myanmar, Senegal, Argentiina ja Vietnam. Suurimmat viejät ovat Intia, Argentiina, Yhdysvallat, Kiina ja Malawi, kun taas suurimmat tuojat ovat Alankomaat, Euroopan unioni, Indonesia, Meksiko, Saksa ja Venäjä. Maapähkinöitä kasvatetaan pääasiassa alueilla, joissa on hiekkahiekkaa, erityisesti kuivilla ja puolikuivilla alueilla. Myös ihmisravinnoksi tarkoitetut pähkinät viedään eläinten rehuksi.

Top Peanut (Groundnut) -tuottajamaat

arvoalueArvo
1Kiina16685915
2Intia6857000
3Nigeria3028571
4Yhdysvallat2578500
5Sudan1826000
6Myanmar1572407
7Chad1040077
8Argentiina1001113
9Kamerun747677
10Senegal719000

Suositeltava

Mikä oli Kolumbia?
2019
Willamette-joki
2019
Mayan rauniot Guatemalasta
2019