Maat, jotka ovat eniten alttiita luonnonkatastrofeille

Luonnonkatastrofeilla on mahdollisuus tuhota ja jopa lopettaa niiden ihmisten elämä, jotka seisovat heidän tielleen. Kuitenkin, onko luonnonkatastrofi todennäköisesti vaikuttanut suuresti, riippuu suuresti siitä, missä maailmassa asut, koska jotkut maat ovat alttiimpia luonnonkatastrofeille kuin toiset. Alla on yleiskatsaus maista, joita luonnonkatastrofit ovat eniten. Kaikki tiedot ovat EM-DAT: ltä.

Maat, joissa luonnonkatastrofit ovat korkeimpia

Intia

Intia on enemmän alttiita luonnonkatastrofeille kuin missään muualla maailmassa. Tämä johtuu lähinnä Intian lämpimästä ja kosteasta ilmastosta, joka edistää sykloneja ja tulvia. Maan vuoristoalueilla on muita luonnonkatastrofeja, kuten lumivyöryjä. Intiaan koskaan tapahtunut pahin luonnonkatastrofi on 1839 Intian sykloni, joka tappoi hämmästyttävän 300 000 ihmistä.

Yhdysvallat

Yhdysvallat on yksi maailman suurimmista maista, mikä mahdollistaa melko monipuolisen maiseman. Valitettavasti maisemavaihtoehto tarkoittaa myös sitä, että maa on erityisen alttiita luonnonkatastrofeille. Joissakin Yhdysvalloissa esiintyvistä luonnonkatastrofeista kuuluvat tornadot, hurrikaanit, tulvat, lumimyrskyt, hyökyaallot, metsäpalat ja metsäpalot. Yhdysvalloissa koskaan tapahtunut pahin luonnonkatastrofi oli trooppinen sykloni Galvestonissa, Texasissa vuonna 1900.

Kiina

EM-DAT: n esittämät tilastot osoittavat, että yli 72 miljoonaa ihmistä kärsi Kiinassa luonnonkatastrofeista viimeisenä vuonna. Yhdysvaltojen tapaan Kiina on erityisen alttiita luonnonkatastrofeille sen suuren koon ja valtavan maiseman vuoksi. Kiina on alttiina useille erilaisille luonnonkatastrofeille, kuten tulville, kuivuudelle, maanjäristyksille, taifuuleille ja muille. Jotkut kaikkien aikojen pahimmista luonnonkatastrofeista ovat tapahtuneet Kiinassa sekä joitakin maailman kalleimmista katastrofeista, kuten vuoden 1998 Jangtse-joen tulvista.

Etiopia

Etiopia ei kuitenkaan ole turvassa luonnonkatastrofeilta, vaikka se ei olekaan niin suuri kuin muut tämän luettelon merkinnät. Etiopiassa yleisimpiä luonnonkatastrofeja ovat kuivuus ja tulvat. Itse asiassa yli 98 prosenttia luonnonkatastrofeihin liittyvistä kuolemista Etiopiassa johtuu kuivuudesta. 1980-luvun puolivälissä maassa kokenut hirvittävä nälänhätä syytetään osittain kuivuudesta.

Malawi

Malawi on maa, joka löytyy Itä-Afrikasta. Etiopian tavoin Malawi on hyvin alttiita kuivuudelle. Myös tulvat ja vakavat ukkoset ovat ongelma maassa. Malawin sijainnin vuoksi Itä-Afrikan Rift-laaksossa maa on myös alttiina satunnaiselle maanjäristykselle. Ilmastonmuutoksen sanotaan lisäävän näiden luonnonilmiöiden taajuutta.

Kuoleman ja tuhoamisen maailmanlaajuinen saavutus

Muut maat, jotka ovat erityisen alttiita luonnonkatastrofeille, ovat Haiti (maanjäristykset, hurrikaanit), Somalia (kuivuus, tulvat), Vietnam (taifuunit, tulvat) Filippiinit (taifuunit, maanvyörymät, maanjäristykset) ja Zimbabwe (syklonit, tulvat, kuivuus). Ilmastonmuutoksen jatkuessa näiden tapahtumien odotetaan olevan vain yleisempiä ja jyrkempiä.

Maat, joita luonnonkatastrofit vaikuttavat eniten

arvomaaLuonnonkatastrofien vaikutukset
1Intia333816813
2Yhdysvallat85123038
3Kiina72387822
4Etiopia10693080
5Malawi6702800
6Haiti5794943
7somalia4700000
8Vietnam4567721
9Filippiinit4416499
10Zimbabwe4302128

Suositeltava

Missä on Korean niemimaa?
2019
Mitä ja missä ovat polaariset aavikot?
2019
Gondar, Etiopia - ainutlaatuiset paikat ympäri maailmaa
2019