Maat, joissa espanja on virallinen kieli

Espanja on yksi maailman yleisimmin käytetyistä kielistä, ja se on enemmistökieli 21 maassa, jossa sitä käyttää maailmanlaajuisesti 440 miljoonaa ihmistä. Useimmissa espanjankielisissä maissa kieli on perustettu kansallisella kielellä.

Espanjankielisissä maissa kieltä käytetään virallisena kielenä valtion virastoissa, joissa oikeudelliset ja viralliset asiakirjat on kirjoitettu kielellä. Näissä maissa espanjaa opetetaan opetussuunnitelmissa ja opetetaan paikallisissa oppilaitoksissa.

Meksiko (120.286 miljoonaa käyttäjää)

Meksikon espanja on yleisin kieli on Meksiko, jossa on yli 123, 3 miljoonaa käyttäjää eri puolilla maata. Meksikon espanja on virallinen kieli Meksikossa, jossa sillä on tosiasiallinen asema. Kieli otettiin käyttöön Meksikossa espanjalaiset uudisasukkaat 1500-luvulla. Kieli on olemassa useissa muunnelmissa, jotka määritellään sen maan osien sosiaalisilla ja kulttuurillisilla käytännöillä, joihin ne löytyvät, mukaan lukien itäinen pohjoinen variantti, läntinen pohjoinen variantti, pohjoinen pohjoinen variantti, länsimainen variantti. Alueella on myös pohjoisvariantti, keskiversio, rannikkomalli, keskeinen eteläinen variantti, itäinen niemimaallinen variantti ja kaakkoisvaihtoehto. Tunnetuin meksikolainen espanjalainen variantti on se, jota käytetään maan keskiosassa, Meksikon pääkaupungissa ja sen ympäristössä. Syy siihen, miksi tämä variantti on tunnistettavissa, johtuu siitä, että sitä käytetään joukkoviestintävälineissä, kuten saippuaoopperoissa, joilla on kansainvälinen valitus.

Kolumbia (48, 4 miljoonaa käyttäjää)

Kolumbiassa on yksi suurimmista espanjankielisistä väestöistä missä tahansa maassa, jossa kieli on yli 48, 4 miljoonaa. Kolumbiassa käytettyä espanjankielistä tyyppiä kutsutaan kolumbialaiseksi espanjaksi, joka on maantieteellisempi maantieteellinen perusta. Kolumbialainen espanja on Kolumbian virallinen kieli lain mukaisesti ja sen käyttöä säätelee Academia Colombiana de la Lengua. Kolumbian espanjaa esiintyy monissa murteissa eri puolilla maata. Santanderen murtaa käytetään yleisesti maan koillisosassa. Tyynenmeren murre on yleistä maan Tyynenmeren rannikolla. Muita murteita ovat Llanero-murre, Opitan murre, Pastuso-murre, Vallunon murre, saaren murre, Karibian murre ja Bogotan murre.

Espanja (47, 73 miljoonaa käyttäjää)

Espanjana, joka perusti kielen ja on avainasemassa maailmanlaajuisessa jakelussaan, on yksi Espanjan suurimmista käyttäjistä maailmassa 47, 73 miljoonalla käyttäjällä. Espanjan kieli on Espanjan perustuslain mukainen virallinen kieli. Espanjan kielen lajikkeita kutsutaan yhdessä Iberian espanjaksi tai niemimaaksi espanjaksi tai espanjaksi. Iberian espanjalaisen tunnusmerkkinä on nimimerkin " vosotros" käyttö. Iberian espanjan kielen käyttöä Espanjassa valvoo Real Academia Espanola, valtion laitos.

Argentiina (43, 02 miljoonaa käyttäjää)

Argentiina on toiseksi suurin espanjalaisten puhujien väestö Etelä-Amerikassa, jossa on yli 43 miljoonaa käyttäjää. Rioplatense espanja (tai Castellano rioplatense ) on termi, jota käytetään kuvaamaan Argentiinassa käytettyä Espanjan murrea, jota käytetään myös Uruguayssa, Perussa, Chilessä ja Boliviassa. Kieli otettiin espanjalaisten espanjalaisten käyttöön Etelä-Amerikan Espanjan kolonisaation aikana.

Maat, joissa espanja on virallinen kieli

arvoMaa / alueStatusVäestö (2014)
1MeksikoDe facto120286655
2KolumbiaDe jure48400388
3EspanjaDe jure47737941
4ArgentiinaDe facto43024374
5PeruDe jure30147935
6VenezuelaDe jure28868486
7ChileDe facto17363894
8EcuadorDe jure15654411
9GuatemalaDe jure14647083
10KuubaDe jure11047251
11BoliviaDe jure10631486
12Dominikaaninen tasavaltaDe jure10349741
13HondurasDe jure8598561
14ParaguayDe jure6703860
15El SalvadorDe jure6125512
16nicaraguaDe facto5848641
17Costa RicaDe jure4755234
18Puerto RicoDe jure3620897
19PanamaDe jure3608431
20UruguayDe facto3332972
21Päiväntasaajan GuineaDe jure1722254
22Kaikki yhteensä541302353

Suositeltava

Mikä on Gabonin pääkaupunki?
2019
Missä Skunks elää?
2019
Mikä oli Peninsular War?
2019