Maat, joilla on pisin rantaviiva

Cambridge Advanced Learner's Dictionary & Thesauruksen mukaan rantaviiva määritellään "rannikon erityiseksi muotoksi, etenkin ylhäältä, merestä tai kartalta nähtynä". Maan rantaviivan mitta vaihtelee mittakaavan mukaan. Pienemmät mittakaavakartat tuottavat matalamman rantaviivamittauksen kuin suuremmilla kartoilla. Kun puhutaan "mittakaavasta", tämä viittaa tietyn maan rantaviivaa pitkin tehtyihin pisteestä pisteeseen -yhteyksiin, jotka summataan siten, että saadaan koko rannikon pituus. Edellä mainitut poikkeamat ovat esimerkkejä fraktaalisesta käyttäytymisestä, koska mitä suurempi kartan mittakaava on, sitä useammin rantaviivalla näkyvät syvennykset, ja siksi mitä suurempi on rannikon mitattu pituus. Näin ollen, kun maita verrataan rantaviivojen mittausten perusteella, kaikki tiedot on otettu mittauksista, jotka on tehty saman mittakaavan kartoissa. Alla luetelluilla mailla on maailman pisimmän rantaviivan pituus, ja niillä on jokaiselle suuri kulttuurinen, sotilaallinen ja taloudellinen merkitys.

10. Etelämantereella (17, 968 km)

Etelämantereella, jäädytetyllä mantereella, on rantaviiva, joka ulottuu 17, 968 km: n pituiseksi. Manner sijaitsee planeetan eteläreiän ympärillä, ja sitä ympäröivät valtameret. Tyynenmeren eteläiset, Atlantin ja Intian valtameret, joita kutsutaan yhdessä eteläiseksi valtamereksi, kattavat maanosan kaikilta puolilta. Koko Etelämantereen rannikolle on ominaista erilaiset muodot ja koot. Antarktiksen rannikkoa pitkin voidaan havaita suuria keisarin, Chinstrapin, Gentoon ja Adélien pingviinien pesäkkeitä. Pingviinien, turkisten tiivisteiden, sinisten valaiden ja orkojen ohella myös mantereen rannikolla sijaitsevilla vesillä voidaan usein havaita.

9. Yhdysvallat (19 924 km)

Amerikan yhdysvallat on yksi maailman suurimmista maista, ja se koostuu 50 valtiosta, tärkeimmistä alueista ja useista pienistä alueista. Maalla on yhteensä noin 19 924 km: n rantaviiva, ja maan 23 osavaltiolla on oma rantaviiva. Maa jakaa rantaviivansa itään, Atlantin valtamerelle, lännessä olevalle Tyynellämerelle, Alaskan pohjoispuolelle sijaitsevalle Jäämerelle ja Meksikonlahdelle lounaaseen päin. Alaskalla on pisin rantaviiva (6 640 mailia) Yhdysvaltojen osavaltioiden keskuudessa, ja sen rajoja on Tyynellämerellä ja Jäämerellä. Floridassa ja Kaliforniassa on maan kaikki rannikkovaltiot toiset (1350 mailia) ja kolmas (840 mailia) pisin rannikko.

8. Australia (25, 760 km)

Australiassa, Oseanian saarivaltiossa, on rantaviiva, jonka pituus on 25 760 km. Maa jakaa rannikon Tyynellämerellä, Intian valtamerellä ja eteläisillä valtamerillä. Suurin osa Australian väestöstä perustuu maan rannikkoihin. Rannikkomaisema on varsin vaihteleva, mukaan lukien maalaukselliset hiekkarannat, mangrove-suot ja kalliot kalliot eri puolilla maan rannikkoa. Australiassa on noin 10 685 rantoja sekä lukuisia luolia, lahtia ja ainutlaatuisia maanmuodostuksia maan rannoilla, joista monet palvelevat suosituina turistikohteina. Nykyään vapaa-ajan teollisuus ja kalastusala työllistävät suuren määrän australialaisia, jotka elävät maan rannikoilla. Australian itärannikolla sijaitseva Great Barrier Reef on maailman suurin koralliriuttajärjestelmä, jota pidetään yhtenä maailman suurimmista luonnon ihmeistä.

7. Japani (29 751 km)

Japani, joka on voimakkaasti asuttu ja teknologisesti kehittynyt saarivaltio Itä-Aasian rannikolla, sijaitsee Japanin meren itäpuolella, pohjoisen Okhotskin meren ja etelässä Itä-Kiinan meren välissä. Maalla on 29 751 km pitkä rantaviiva, joka muodostaa sen 8552 saaren rajat. Hokkaido, Honshu, Shikoku ja Kyushu ovat maan suurimmat ja taloudellisesti merkittävimmät saaret. Honshun pohjois- ja länsirannikko sekä Hokkaidon rannikko ovat muodoltaan melko suorat. Samaan aikaan vuorovesi ja myrskyt aiheuttavat merkittäviä väärinkäytöksiä Kyushun ja itäisen Honshun rannikolla. Suurin osa Japanin suurimmista kaupunkikeskuksista rakennetaan maan rantaviivaa pitkin, ja siellä on myös joitakin suurimmista kansainvälisistä satamista. Kalastus, vesiviljely ja valaanpyynti ovat joitakin tärkeimmistä ammateista, jotka tukevat Japanin rannikolla sijaitsevien väestön toimeentuloa.

6. Filippiinit (36 289 km)

Saarimaa, joka sijaitsee Kaakkois-Aasian rannikolla, Kaakkois-Aasian rannikolla, Filippiineillä, joilla on 7 641 saarta, on rannikolla 36 289 km. Tämän maan rantaviiva on erittäin epäsäännöllinen, sillä siinä on lukemattomia saarekkeita, lahtia ja kuiluja. Maan rannikkoalueet ovat kaikkein tiheimmin asuttuja, ja noin 60 prosenttia maan väestöstä ja useimmista sen suurista kaupungeista löytyy maan rannikoilta. Suuri osa filippiiniläisistä riippuu rannikkokalastuksesta toimeentulonsa vuoksi, ja noin 40–60 prosenttia maan kokonaissaaliista on rannikkokalastustoimintaa. Filippiinien rannan pysäyttävä kauneus kiinnittää myös tuhansia turisteja tähän maahan, mikä hyödyttää kansalaisia ​​taloudellisesti.

5. Venäjä (37, 653 km)

Venäjällä, joka on suvereeni valtio Pohjois-Euraasiassa, on laaja rantaviiva, joka on 37, 653 km pitkä. Venäjän rannikko on jaettu Tyynellemerelle itään, Atlantin valtamerelle länteen, pohjoiseen Jäämerelle ja Itämerelle, Mustalle merelle, Kaspianmerelle ja Azovin merelle lounaaseen. Suuri osa maan väestöstä asettuu rantaviivaa pitkin, useiden suurten venäläisten kaupunkien, kuten Pietarin, Vladivostokin, Jaltan, Magadanin, Kaliningradin, Baltiyskin ja muiden, varrella maan rannalla.

4. Grönlanti (44, 087 km)

Arktisen ja Atlantin valtameren välissä sijaitsevalla Grönlannilla on yksi maailman suurimmista rannikoista, joiden kokonaispituus on 44 087 km. Grönlannin rannikko tarjoaa mielenkiintoisen näkymän upeista maisemista, joille on ominaista vuonot, jäätiköt, jäävuoret ja kalliot. Suuri määrä luonnonvaraisia ​​lajeja voidaan havaita maan koskematon rannikkoalueilla sekä vedessä että maalla. Maanpäälliset lajit, kuten arktiset kettu, jänikset, suset, lemmingit, ermiinit ja tietysti arktiset jääkarhut, ovat kaikki havaittavissa, kun he elävät Grönlannin rannikoiden koskemattomissa luonnollisissa elinympäristöissään. Rantaviivaa ympäröivä vesi on myös runsaasti vesilajeja, kuten Beluga-valaat, Sinivalaat, Pilot-valaat ja muut harvinaiset ja vaikeasti tarttuvat merilajit.

3. Indonesia (54 720 km)

Vaikka Indonesian kymmenen suurinta maa-aluetta ei ole, Indonesian suuri saarten määrä on se, että se sijoittuu kolmanneksi maailman pisimpien rantaviivojen maista. Maan rannikko on noin 54 720 km pitkä, ja Indonesian rannikolla sijaitsevat alueet vaihtelevat maisemakohtaisesti, joihin vaikuttavat luonnolliset tekijät ja ihmisen toiminta. Mangrove-metsät kasvavat voimakkaasti Kalimantanin, Papuan ja Sumatran koillisosien varrella. Katkarapujen viljely on puolestaan ​​yleistä Pohjois-Java- ja Lounais-Sulawesin rannikoilla. Indonesian kauneimmista rannikkoalueista, jotka ovat myös maan suosituimpia matkailukohteita, esiintyy itäisen Indonesian pienempiä saaria, Java-saaren eteläosia ja Sumatran saarta.

2. Norja (58 133 km)

Norjan kuningaskunnassa, joka sijaitsee lähinnä Skandinavian niemimaan länsiosassa ja joka sisältää Jan Mayenin saaren ja Svalbardin saariston Jäämerellä, on yhteensä 25 148 km: n rantaviiva, kun olet sisällyttänyt maan lukuisat saaret, rantaviiva kasvaa 58, 133 km. Maan mantereella on pohjois-Atlantilla itään päin, ja Barentsinmerellä pohjoiseen. Norjan rannikko on erittäin epäsäännöllinen, ja siinä on voimakkaasti sisustettu lukuisia vuoria ja saaria koko sen rannikolla. Suuri osa Norjan väestöstä asuu rannikolla. Oslon pääkaupunki sijaitsee myös Oslon vuonon yläosassa. Norjan rannikko on myös suosittu matkailukohde, ja yksi houkuttelee kävijöitä eri puolilta maailmaa katsomaan majesteettista maisemaa rantaviivaa pitkin ja saamaan myös vilkaisun pohjoisvaloista maan pohjoisrannikolla.

1. Kanada (202 080 km)

Kanada, maailman toiseksi suurin maa-alue, koostuu kymmenestä maakunnasta ja kolmesta alueesta. Kanadalla on myös maailman pisimmän rantaviivan pituus. Maan 202 080 km pitkä rantaviiva on Tyynellämerellä länteen, Atlantin valtameri itään ja Pohjanmeren pohjoispuolella. Suurimmalla osalla Kanadan maakunnista ja alueista, lukuun ottamatta Albertaa ja Saskatchewania, on omat rannikonsa. Maapallon rannikolla on vaihtelevat maisemat eri puolilla maata, ja useimmat rantaviivat ovat Kanadan rannikkojen ympärillä, lukuun ottamatta trooppisia ja subtrooppisia ekosysteemejä mangrove-suoina ja koralliriuttoina.

Maat, joilla on eniten rantaviivaa

arvomaaRannikko (kilometriä)Rannikko (Miles)
1Kanada202080125567
2Norja58133

36122

3Indonesia

54720

33939

4Venäjä

37653

23396

5Filippiinit

36289

22549

6Japani

29751

18486

7Australia

25760

16007
8Yhdysvallat1992412380
9Antarktis1796811165
10Uusi Seelanti151349404
11Kiina145009009
12Kreikka136768498
13Yhdistynyt kuningaskunta124297723
14Meksiko93305797
15Italia76004722
16Intia75004660
17Brasilia74914655
18Kroatia73684578
19Tanska73144545
20Turkki72004474

Suositeltava

Kuka asuu 10 Downing Streetillä?
2019
Onko se lunta Georgiassa?
2019
Missä on Mormonin käytävä?
2019