Maailman 20 suurinta vientimaata

Vuonna 2016 Kiina oli ylivoimaisesti maailman johtava viejä, joka vie vuoden aikana yhteensä arvoltaan 1, 990 000 000 000 dollaria. Ajattelemaan sitä, kuinka paljon loput viiden viejän lähetykset kansainvälisille markkinoille samana vuonna. Toiseksi Yhdysvallat vei tavaroita, joiden arvo oli 1 456 000 000 000 dollaria. Vain Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Saksassa onnistuttiin viemään yli triljoonaa Yhdysvaltain dollarin arvosta tavaraa vuonna 2014, ja loput listamme rekisteröi paljon pienempiä määriä.

Kiina on maailman suurin viejä

Vaikka Kiinan räjähdysmäinen talouskasvu on ollut etusivun taloudellinen tarina viime vuosikymmeninä, Kiinan talous ei ole ainoa arvoinen asia. Nykyään yhä useampi, mitä on jo kauan pidetty kehitysmaina, näkee nopean kaupallisen kehityksen omassa maassaan ja kansainvälisellä tasolla. Suuret taloudet eivät aina ole nopeimmin kasvavia ja kehittyneimpiä, koska tuloerot, poliittinen epävakaus, korruptio ja alhainen asukasta kohti laskettu bruttokansantuote saattavat edelleen estää suurimpia markkinoita.

Kiinan hallitus, joka hallinnoi vientiä harjoittavan voimanpesän valvontaa, jolla on valtava talous, kohtaa monia ongelmia myöhään huolimatta Kiinan hyvinvoinnin jatkumisesta. Maiden kasvu on kasvanut johdonmukaisesti, mutta Kiina siirtyy kulutuspohjaiseen talouteen, joka voi muuttaa Kiinan talouden yleistä alavirtaa lähitulevaisuudessa. Huolimatta siitä, että Kiinan talouskasvu jatkuu edelleen myönteisinä suuntaina, Kiinan asukaskohtainen tulo on edelleen alle maailman keskiarvon, mikä johtuu osittain maan sisäisestä varallisuuden epätasa-arvosta. Riippumatta siitä, voiko Kiinan talous kasvaa ja menestyä, riippuu todennäköisesti Kiinan hallituksen kyvystä sallia ja jopa helpottaa kansalaisten kykyä menestyä taloudellisesti.

Miksi Yhdysvallat ei vie enempää?

Ei ole mikään salaisuus, että Yhdysvallat asuu yhdellä maailman tärkeimmistä talousmarkkinoista. Yhdysvaltojen suurin vienti on autoja, jalostettua öljyä, lentokoneita, helikoptereita ja avaruusaluksia sekä lääkkeitä. Suurimpia kauppakumppaneita ovat Kanada, Kiina ja Meksiko.

Yhdysvaltojen talouden menestys voi johtua sellaisista tekijöistä kuin runsaasti luonnonvaroja, erinomainen infrastruktuuri ja tuottava työvoima. Maa on myös nimetty maailman suurimmaksi teollisuusalaksi. Koska elinkustannukset ovat Yhdysvalloissa korkeammat kuin Kiinassa, monia tavaroita ei voida tuottaa Yhdysvalloissa hintaan, joka on verrattavissa niiden tuotantokustannuksiin Kiinassa. Tämä on yksi syy siihen, miksi Yhdysvallat on viennin määrässä jäljessä Kiinasta.

Saksa

Kolmanneksi maailman tärkeimpien viejien luettelossa on Saksan keski-Euroopan kansakunta, joka asuu myös yhdellä maailman suurimmista talouksista. vuonna 2016 Saksasta vietyjen tavaroiden arvo oli noin 1, 5 biljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Yhdysvaltojen tavoin Saksalla on myös erittäin kiireinen valmistusala. Saksasta yleisimmin vietyjä tavaroita ovat autot, koneet, kemikaalit, elektroniikka, sähkölaitteet ja lääkkeet. Lisäksi useita Fortune Global 2000 -yrityksiä on kotimaassa. Joitakin merkittävimpiä yrityksiä ovat Volkswagen, Daimler, BMW ja Bayer.

Japani

Itä-Aasiassa Japani vei vuonna 2016 noin 634 900 000 000 dollaria tavaraa. Tämä asettaa ne neljänneksi sijalle maailman suurimpien viejien luettelossa. Kuten monet tämän luettelon maat, Japanin suurin vienti sisältää esimerkiksi autoja, ajoneuvojen osia, integroituja piirejä ja teollisia tulostimia. Japani on maailman kolmanneksi suurin autojen valmistaja. Saksan tavoin useiden Fortune Global 500 -yritysten pääkonttori sijaitsee Japanissa. Suurin näistä on Toyota valmistaja.

Etelä-Korea

Myös Itä-Aasiassa sijaitseva Etelä-Korea vei vuonna 2016 maailman viidenneksi suurimman volyymin 511 000 000 000 dollarin arvosta tavaroita. Etelä-Korean suuri talous kasvaa edelleen hämmästyttävän hyppyään kehittyneestä taloudesta kehittyneeseen talouteen. Koska Etelä-Koreassa on suhteellisen vähän luonnonvaroja, maa on riippuvainen vientiin perustuvasta taloudesta. Useimmin vietyjä tavaroita ovat puolijohteet, langattomat viestintälaitteet, autot, tietokoneet, alukset ja petrokemikaalit. Sen suurimpia vientikumppaneita ovat Kiina, Yhdysvallat ja Japani.

Vienti maittain

arvomaaVienti Yhdysvaltain dollareina
1Kiina1.990.000.000.000
2Yhdysvallat1.456.000.000.000
3Saksa1.322.000.000.000
4Japani634900000000
5Etelä-Korea511800000000
6Ranska507000000000
7Hong Kong502500000000
8Alankomaat495400000000
9Italia454100000000
10Yhdistynyt kuningaskunta407300000000
11Kanada393500000000
12Meksiko374300000000
13Singapore361600000000
14Sveitsi318100000000
15Taiwan310400000000
16Yhdistyneet Arabiemiirikunnat298600000000
17Venäjä281900000000
18Espanja280500000000
19Belgia277700000000
20Intia268600000000
21Thaimaa214300000000
22Irlanti206000000000
23Puola195700000000
24Australia191700000000
25Brasilia184500000000

Suositeltava

American Flag: Yhdysvaltojen lippu
2019
Viimeisimmät Yhdysvaltojen valtiot pyöräilijöille
2019
Mikä on Nuetron Star?
2019