Maailman 10 suurinta aavikkoa

Aavikko on alue, joka saa huomattavan pienen sademäärän. Siellä voi olla kuumia aavikoita tai kylmiä aavikoita. Useimmat aavikot ovat melko karuita, koska kuiva elinolosuhteet ovat liian vihamielisiä useimpien kasvi- ja eläinsuojien vastaanottamiseksi.

On arvioitu, että noin kolmasosa maan maapinnasta on joko kuivaa tai puolikuitua. Aavikot luokitellaan useiden tekijöiden mukaan:

  • Saatu sateen määrä.
  • Syyt aavikoitumisen takana.
  • Vallitsevat lämpötilat.
  • Maantieteellinen sijainti.

Aavikolla elävillä eläimillä ja kasveilla on erityisiä mukautuksia, jotka auttavat heitä selviytymään kovasta ja vihamielisestä ympäristöstä. Monille sukupolville ihmiset ovat myös miehittäneet aavikkoalueita. Perinteisesti näitä ihmisiä kutsutaan "nomadeiksi", joita käytetään kuvaamaan erämaassa asuvia ihmisiä, jotka muuttavat alueelta alueelle riippuen laiduntamismahdollisuuksista ja veden saatavuudesta.

10. Great Basin Desert - 190 000 neliömetriä

Suuri altaan autiomaassa on suurin erämaa Amerikan yhdysvalloissa. Sen pinta-ala on noin 190 000 neliökilometriä. Se on rajattu Rocky Mountains itään, Sierra Nevada vaihtelevat länteen, Sonoran ja Mojave aavikot etelään, ja Columbia Plateau pohjoisessa.

Suuri altaan autiomaassa on kylmä autiomaassa, jossa sademäärä on yhteensä 7-12 tuumaa vuodessa. Sen ilmastolle on ominaista erittäin kuumat kesät ja luminen, kylmä talvi.

9. Syyrian autiomaa - 200 000 neliömetriä

Syyrian autiomaassa on ainutlaatuinen yhdistelmä todellista autiomaata ja steppeä (sana tarkoittaa matalaa nurmikkoa). Se sijaitsee Arabian niemimaan pohjoisosassa Syyriassa.

Syyrian autiomaassa on noin 200 000 neliökilometriä maata. Aavikko on tasainen, mutta erittäin kivinen. Maiseman muodostivat laavavirrat, jotka johtuvat tulivuoren toiminnasta Jebel Druze Syyriassa. Syyrian autiomaassa on osa Syyriaa, Jordaniaa, Irakia ja Saudi-Arabiaa.

8. Patagonian aavikko - 200 000 neliömetriä

Patagonian aavikko on Argentiinan eteläamerikkalaisen maan suurin autiomaassa, jonka pinta-ala on noin 200 000 neliökilometriä. Se sijaitsee pääasiassa Argentiinassa, mutta se ulottuu myös Chilen osiin.

Patagoniaa rajaa Atlantin valtameri itään ja Andien vuoret länteen. Se on kylmä talvi-aavikko, jonka lämpötilat ovat harvoin yli 12 astetta. Keskilämpötila on vain 3 astetta. Aavikko on suhteellisen tuulinen laskevan vuoristoilman vuoksi.

7. Suuri Victoria Desert - 220 000 neliömetriä

Suuri Victoria-aavikko on Australian suurin aavikko, joka on noin 220 000 neliökilometriä. Se ulottuu Etelä-Australian Gawlerin alueista Länsi-Australian Itä-Goldfieldin alueelle.

Ukkoset ovat hyvin yleisiä Suuren Victoria-autiomaassa, keskimäärin noin 15-20 ukkosta vuodessa. Talvella Suuren Victorian lämpötilat laskevat noin 20 asteeseen, kun taas kesällä lämpötila vaihtelee 32-40 asteesta. Sateet ovat vuosittain epätavallisia ja yleensä alhaiset, tyypillisesti 200–250 mm vuodessa.

6. Kalaharin aavikko - 360 000 neliömetriä

Kalaharin autiomaa on Etelä-Afrikassa valtava, puolikuiva savanna. Kalaharin pinta-ala on noin 360 000 neliökilometriä. Se kattaa osan Namibiasta, Botswanasta ja Etelä-Afrikasta.

Aavikolla on suuria alueita, jotka on peitetty punaisella hiekalla ilman pysyvää pintaveden tyhjennystä. Siinä on kausiluonteisesti upotettuja pannuja (kuivia altaita tai sänkyä), kuivia laaksoja ja suolapannuja. Okavango on ainoa pysyvä joki Kalaharin autiomaassa, - se virtaa aavikon luoteeseen deltaan. Kalaharin autiomaassa on kasvillisuutta, pääasiassa aavikkokasveja, kuten tiettyjä kaktuslajeja ja pensaita.

5. Gobin autiomaassa - 500 000 neliömetriä

Gobin autiomaassa on osia Luoteis- ja Pohjois-Kiinasta sekä Mongolian eteläosista. Se vie noin 500 000 neliökilometriä koko maa-aluetta.

Gobin autiomaata kutsutaan joskus ”sateenvarjo-aavikoksi”, koska aavikon läheisyys Himalajan vuoristoon estää sademäärän, koska se pitää Intian valtameren pilvet pääsemästä Gobiin. Suurin osa Gobin pinnasta ei ole hiekkainen, vaan paljain paljain kallio. Se on kylmä aavikko ja lumi kerääntyy joskus dyyneihin.

4. Arabian Desert - 900 000 neliömetriä

Arabian autiomaa löytyy Länsi-Aasiassa, jossa se kattaa suurimman osan Arabian niemimaasta. Se on yksi maan suurimmista aavikoista, joiden pinta-ala on noin 900 000 neliökilometriä. Siihen kuuluu suuri osa Jemenistä, Persianlahdesta, Omanista, Jordaniasta ja Irakista.

Sen keskus, Rub 'al-Khali, tai ”Empty Quarter”, muodostaa maailman suurimman jatkuvan hiekkakappaleen. Tämän alueen ilmasto on hyvin kuiva, kun taas lämpötilat värähtelevät tavallisen, tyypillisesti korkean lämmön välillä spektrin toisessa päässä, ja kausiluonteinen yöaika jäätyy toiseen. Vuosittainen sademäärä on keskimäärin noin 100 mm, mutta kuivimmat alueet saavat vuosittain vain 30-40 mm sateita.

3. Saharan autiomaa - 3 300 000 neliömetriä

Saharan autiomaa on maailman kolmanneksi suurin autiomaa ja maailman suurin "kuuma autiomaa". Saharan autiomaa on pinta-alaltaan noin 3, 3 miljoonaa neliökilometriä. Tämä aavikko on suurin osa Pohjois-Afrikan maasta, lukuun ottamatta Maghrebin hedelmällisiä alueita, Atlantin vuoristoja ja Välimeren rannikkoalueita. Suurin osa autiomaasta koostuu kivestä Hamadasta (karu kivinen maisema).

Saharan aavikon maisema muuttuu jatkuvasti sekä tuulien että alueen erittäin alhaisen sademäärän vuoksi. Aavikon keskiosa on ”hyper-arid”, mikä tarkoittaa, että tällä alueella ei kasvaa kasvillisuutta. Suurin osa Saharan autiomaasta on ajoittaista ja kausiluonteista. Tärkein poikkeus on Niilin, joka on erämaahan ylhäältä kulkeva pääjoen.

2. Arctic Desert - 5 400 000 neliömetriä

Arctic Desert on maailman toiseksi suurin autiomaa, joka kattaa noin 5, 4 miljoonan neliökilometrin maapinnan. Erämaassa on osa Kanadan, Tanskan, Norjan, Venäjän, Ruotsin ja Yhdysvaltojen vaatimat tai valvomat alueet. Kylmänä aavikkona talvilämpötilat ovat -40 astetta tai alle. Aavikolle on ominaista korkea tuuli, joka sekoittaa lunta, mikä luo illuusion jatkuvasta ja jatkuvasta lumisadosta.

Arktinen alue on erittäin alttiina ilmastonmuutokselle. Viime vuosina on herätysaineita meren jäämien määrän vähenemisessä alueella. Arktisen aavikon väheneminen koskee erityisesti sitä, että sillä voi olla vakava vaikutus maailmanlaajuisiin vesitasoihin.

1. Etelämanner-aavikko - 5 500 000 neliömetriä

Antarktika on maailman suurin aavikko. Se sijaitsee etelänavan ympärillä, se on maan kuivin, tuulimainen ja kylmin maanosa. Sillä on myös korkein keskimääräinen korkeus maapallolla verrattuna mihin tahansa muuhun mantereeseen. Antarktiksen kokonaisuus on autiomaassa - mantereella satoi vuosittain alle 200 mm. Antarktiksen lämpötilat ovat yleensä hyvin kylmiä, ja ne voivat laskea jopa -89 astetta Celsiusasteella talvella.

Osittain näiden äärilämpötilojen ja vedenpuutteen vuoksi Etelämantereella ei ole pysyviä asukkaita. Tilapäiset asukkaat ovat 1 000–5 000 vuodenajasta riippuen. Nämä ryhmät koostuvat pääasiassa tieteellisistä tutkijoista ja niiden tukihenkilöstöstä. Antarktiksen autiomaassa on noin 5, 5 miljoonaa neliökilometriä. Jään auringon paljastumisen vuoksi auringonpolttama ja näköongelmat ovat huolestuneita Antarktiksen ihmisille.

Suurimmat aavikot maailmassa

arvoaavikkoPinta-ala (m²)Alue (neliömetriä)
1Antarktis140000005500000
2Arktinen139850005400000
3Saharassa90000003300000
4Arabian aavikko2330000900000
5Gobin autiomaa1295000500000
6Kalaharin autiomaassa900000360000
7Suuri Victoria Desert647000220000
8Patagonian aavikko620000200000
9Syyrian autiomaassa520000200000
10Great Basin Desert492000190000
11Chihuahuanin aavikko362600140000
12Karakum Desert350000140000
13Colorado Plateau336700130000
14Taklamakanin autiomaassa337000130000
15Kyzylkum Desert298000115000
16Suuri Sandy Desert285000110000
17Sonoranin autiomaassa260000100000
18Tharin aavikko20000077000
19Gibsonin aavikko15500060000
20Dasht-e Margo15000057000

Suositeltava

Parhaiten arvioidut yliopistot Yhdysvalloissa
2019
Desert Warthog Facts: Afrikan eläimet
2019
Aasian alhaisimmat paikat
2019