Kuinka monta tektonista levyä on olemassa?

Tektoniset levyt ovat kiviä, jotka ovat jatkuvassa liikkeessä toisiinsa nähden. Ne muodostavat litosfäärin, joka on maan kuori ja vaippa. Tektoniset levyt koostuvat valtameristä ja mannermaisista kuorista. Oceanic kuori on tehty meristä ja valtameristä, kun taas maan massasta valmistetaan mannermaista kuori. Tektoniset levyt muodostavat joko erilaiset, muuntuvat tai lähentyvät rajat, kun ne joutuvat kosketuksiin. Volcanoes, rift-laaksot, vuorijonot ja maanjäristykset ovat tulosta tektonisten levyjen liikkumisesta toisiinsa nähden ja esiintyvät niiden tektonisissa rajoissa. Tektonisten levyjen liikettä lisäävät konvektio, joka tapahtuu maan vaipan lämmön vuoksi. On suuria ja pieniä tektonisia levyjä. Yhteensä on seitsemän levyä, jotka kattavat lähes 95% maailman pinnasta.

Suuret tektoniset levyt koon mukaan

Pacific Plate - 103 300 000 neliökilometriä

Tyynenmeren levyn arvioidaan olevan kooltaan 103 300 000 neliökilometriä. Se on Tyynenmeren alapuolella, ja se on suurin kaikista tektonisista levyistä. Suurin osa Tyynenmeren levystä koostuu merimaisesta kuoresta, lukuun ottamatta alueita, jotka sijaitsevat Uuden-Seelannin ja Kalifornian osien ympärillä. Tyynenmeren levyn luonne oli erityisesti vastuussa Havaijin saarten muodostamisesta. Havaijin saaret olivat alun perin tulivuoria, jotka nousivat veden yli miljoonien vuosien ajan maamassojen muodostamiseksi. Nämä tulivuoret muodostivat kuumia kohtia Tyynenmeren levyllä. Tyynenmeren levy on melkein koti, joka tunnetaan nimellä Tulisormus, Tyynen valtameren lattialla, jossa tulivuoren toiminta ja maanjäristykset ovat aktiivisimpia.

Pohjois-Amerikan levy - 75 900 000 neliökilometriä

Pohjois-Amerikan levy on maailman toiseksi suurin tektoninen levy. Se koostuu mannermaisesta kuoresta ja merimaisesta kuoresta. Levyn mannermainen kuori koostuu useimmista Pohjois-Amerikasta ja Islannista. Pohjois-Amerikan lautanen on vastuussa Atlantin valtameren alapuolella sijaitsevan vuoristo-ketjun muodostamisesta. Muutaman kuuman pisteen alla levyn alla on aktiivinen seisminen toiminta, jonka tunnetuin esimerkki voi olla Yellowstonen geysiri.

Euraasilevy - 67 800 000 neliökilometriä

Euraasialaisen levyn arvioitu pinta-ala on 67 800 000 neliökilometriä. Se on kolmanneksi suurin suurimmista tektonisista levyistä. Suurin osa Euroopan ja Aasian mantereista on Euraasian levyllä. Euraasilevyllä on useita geologisia muodostelmia, joista merkittävin on Himalajan alue. Himalajan vuoret muodostuivat Euraasian levyn ja intialaisen levyn välisen törmäyksen seurauksena. Euraasilevy on geologisesti aktiivinen levy, jonka alueella on tulivuoria ja maanjäristyksiä.

Afrikkalainen levy - 61 300 000 neliökilometriä

Afrikkalainen levy on neljänneksi suurin tektoninen levy, jonka arvioitu pinta-ala on 61 300 000 neliökilometriä. Suurin osa Afrikan mantereesta on Afrikan levyllä. Afrikkalainen levy sisältää myös merkittäviä osia Intian ja Atlantin valtameristä. Levy jakautuu hitaasti Itä-Afrikan Rift-laaksoon, joka kulkee Punaisesta merestä Keniaan. Erityisesti Italian Sisilian saari on myös osa Afrikan levyä.

Etelämantereen levy - 60 900 000 neliökilometriä

Etelämantereen levy kattaa koko Antarktiksen mantereen sekä lähellä olevat valtameret. Se on maan viidenneksi suurin levy. Se on myös maailman eteläisin levy.

Indo-australialainen levy - 58 900 000 neliökilometriä

Indo-australialainen levy muodostettiin Australian ja intialaisten levyjen yhdistymisestä miljoonia vuosia sitten. Kun Eursian lautanen ja indo-australialainen levy törmäsi monta vuotta sitten, muodostettiin Himilaya-vuoret. Jotkut tiedemiehet uskovat, että intialainen levy ja Australian levy ovat itse asiassa erillisiä levyjä, ja ne ovat olleet miljoonia vuosia.

Etelä-Amerikan levy - 43 600 000 neliömetriä

Etelä-Amerikan levy on merkittävä tektoninen levy, joka kattaa 43 miljoonaa neliökilometriä ympäri Etelä-Amerikkaa ja sitä ympäröivää Atlantin valtamerta. Länsipuolella liikkuvan eteläamerikkalaisen levyn ja naapurilevyn, Nazca-levyn, väliset liikkeet ovat aiheuttaneet tulivuorien muodostumista sekä Andien vuorten kohoamista.

Pienet tektoniset levyt koon mukaan

Somalian levy - 16 700 000 neliömetriä

Somalian levy on pieni tektoninen levy, joka sijaitsee Afrikan alapuolella lähellä Somalian maata. Tällä hetkellä Somalian lautanen siirtyy pois Manner-Afrikasta hyvin pienellä vauhdilla, joka vastaa noin 20 millimetriä vuodessa. Tässä vaiheessa on mahdollista, että alue, joka on Somalia, voi erota Afrikasta miljoonien vuosien liikkumisen jälkeen, mikä muodostaisi sekä uuden mantereen että uuden meren.

Nazcan levy - 15 600 000 neliökilometriä

Toiseksi suurin pienimmistä levyistä, Nazca-levy, ulottuu 15, 6 neliökilometriä Etelä-Amerikan länsirannikolta, paljon pienemmästä Cocos-levystä etelään. Tämä paikka on vastannut tulivuorien ja vuoristoisten maisemien lukumäärästä Etelä-Amerikan länsirannikolla.

Filippiinien merilevy - 5 500 000 neliökilometriä

Filippiinien merilevy koostuu yli 5 miljoonasta neliökilometristä Filippiinien läheisyydessä Filippiinienmerellä. Levy koskettaa myös sekä Taiwania että Japania sen pohjoisosissa.

Arabian levy - 5 000 000 neliökilometriä

Arabian kilpi mittaa 5 miljoonaa kilometriä, lähinnä Arabian niemimaalla. Levy sisältää myös Levantin osia.

Karibian levy - 3 300 000 neliökilometriä

Karibian lautanen löytyy Karibian merestä sekä Hispaniolan saaresta ja Keski-Amerikasta. Se sijaitsee Etelä-Amerikan pohjoispuolella ja Kuuban ja Jamaikan saarten eteläpuolella.

Cocos Plate - 2 900 000 neliökilometriä

Cocos Plate on pieni levy, joka ulottuu 2, 9 miljoonaa neliökilometriä. Se sijaitsee maantieteellisesti Länsi-Keski-Amerikan ulkopuolella. Levy on noin 23 miljoonaa vuotta vanha, joka on nuori tektonisten levyjen termeillä. Cocos-levyn muodostuminen voidaan jäljittää merenpohjan leviämiseen, joka yleensä tapahtuu meren keskialueilla. Cocos-levyn siirtäminen Pohjois-Amerikan levyn alla (näitä liikkeitä kutsutaan subduktioksi) on johtanut lukuisiin voimakkaisiin maanjäristyspurkauksiin viime aikoina.

Caroline Plate - 1 700 000 neliökilometriä

Caroline Plate on vähäinen levy, joka löytyy Etelä-Aasiassa. Se liikkuu noin 87 mm: n nopeudella joka vuosi.

Scotia Plate - 1 600 000 neliökilometriä

Scotia Plate ulottuu 1, 6 neliökilometrin päähän Etelämantereen levystä pohjoiseen. Suurin osa levystä upotetaan syvästi Skotlannin meren alle.

Burman levy - 1 100 000 neliökilometriä

Kuten nimensä mukaan Burman levy löytyy Burman (Myanmar) maan läheltä.

Uusi Hebridien levy - 1 100 000 neliökilometriä

New Hebrides Plate löytyy Tyynenmeren eteläosasta, jossa se ulottuu 1 100 000 neliökilometrille. Se on lähinnä Vanuatun maata.

Bonus: Juan de Fucan levy - 250 000 neliökilometriä

Juan de Fuca -levy on yksi pienimmistä tektonisista levyistä - vain 205 000 km: n neliömetrillä ei teknisesti ole pieniä levyjä vaan mikrolevyä - mutta se voi olla yksi maailman tunnetuimmista. Juan de Fuca -levy on osa kuuluisaa Fire of Fire -vyöhykettä, joka vastaa vulkanista toimintaa, vuoristoalueita ja maanjäristyksen toimintaa.

Luettelo suurista ja pienistä levyistä koon mukaan

arvoTektoninen levyTyyppiKoko (neliökilometri)
1Pacific PlateSuuri103300000
2Pohjois-Amerikan levySuuri75900000
3EuraasilevySuuri67800000
4Afrikkalainen levySuuri61300000
5Etelämantereen levySuuri60900000
6Indo-australialainen levySuuri58900000
7Etelä-Amerikan levySuuri43600000
8Somalian levyvähäinen16700000
9Nazca-levyvähäinen15600000
10Filippiinien merilevyvähäinen5500000
11Arabian levyvähäinen5000000
12Karibian levyvähäinen3300000
13Cocos Platevähäinen2900000
14Caroline Platevähäinen1700000
15Scotia Platevähäinen1600000
16Burman levyvähäinen1100000
17Uusi Hebrides-levyvähäinen1100000

Suositeltava

Afar-kolmio - ainutlaatuiset paikat Afrikassa
2019
Mikä oli suurin koskaan tallennettu krokotiili?
2019
Korkeimmat vuoret Filippiineillä
2019