Kookosviljelyn maailman johtajat

Kookospähkinöiden huomattava kestävyys merkitsee sitä, että niitä voidaan kasvattaa monella eri maaperällä, vaikkakin ne vaativat suhteellisen paljon sademäärää. Kookospähkinöiden luonnollinen elinympäristö löytyy rannikkoalueilta ja aavikkojen reunoista. Kookos on trooppinen puulaji, jota kasvattavat ja korjaavat pääasiassa pienviljelijät. Kookospähkinöiden tuotanto keskittyy saaristo- ja rannikkoalueisiin, kuten Fidži ja Samoa, sekä kosteassa trooppisessa ympäristössä, kuten Intiassa, Filippiineillä, Thaimaassa ja Indonesiassa.

Kookos on erittäin hyödyllinen kasvi, josta on saatavana laaja valikoima tuotteita. Kookosvalmisteita käytetään kaikkeen vaatteista eläinten rehuksi kauneisiin voiteisiin. Sen ydin kerätään syötäväksi tarkoitetulle lihalle ja herkulliselle vedelle, kun taas sen kuoria käytetään sen vahvoille kuiduille. Tärkeintä on kuitenkin sen öljyt, jotka uutetaan, käsitellään ja markkinoidaan kulinaarisia, lääketieteellisiä ja kosmeettisia käyttötarkoituksia varten. Tyypillisesti liha kuivataan ensin 6%: n kosteuteen kopran valmistamiseksi. Tämä tuote vedetään sitten tehtaisiin ympäri maailmaa, jossa se valmistetaan öljyksi. Harvemmin käytetty, mutta arvokkaampi ”neitsyt” kookosöljy uutetaan suoraan raakakookosta.

Top 5 Coconut-tuottajaa maailmassa

1. Indonesia - 183 000 000 tonnia

Indonesia on maailman johtava kookostuotteiden tuottaja. Suurin osa maan kookospähkinöistä tuotetaan Pohjois-Sulawesissa. Monet Indonesiassa tuotetuista kookospähkinöistä viedään ulkomaille. Indonesia on myös yksi maailman suurimmista ananaksen tuottajista.

2. Filippiinit - 153 532 000 tonnia

Filippiinit ovat maailman toiseksi suurin kookospähkinöiden tuottaja. Se oli aiemmin maailman suurin tuottaja, ennen kuin Indonesia oli ohittanut. Luzon, Southern Mindanao ja Itä-Visayas ovat muutamia maan tunnetuimmista paikoista kookostuotantoon. On arvioitu, että noin neljännes Filippiineillä sijaitsevista maatalousmaista on omistettu kookostuotantoon.

3. Intia - 119 300 000 tonnia

Intia on maailman kolmanneksi suurin kookospähkinätuottaja. Vuonna 2016 maa vastasi yli 119 miljoonan tonnin tuotannosta. Kookosvalmistus on erittäin tärkeää Intian maataloudelle ja koko taloudelle, erityisesti maan maaseutualueille.

4. Brasilia - 2, 890, 286 tonnia

Brasilia on maailman neljänneksi suurin kookospähkinöiden tuottaja. Vuonna 2016 Brasilia tuotti yli 2 miljoonaa tonnia kookospähkinöitä. Vaikka tämä määrä ei ole yhtä merkittävä kuin tässä luettelossa olevat Aasian maat, kookospähkinätuotanto Brasiliassa kasvaa, kun kookostuotteiden kysyntä kasvaa. Kuten muutkin tämän luettelon maat, kookospähkinätuotanto on tärkeä osa maan taloutta.

5. Sri Lanka - 2 513 000 tonnia

Sri Lankan saari on maailman viidenneksi suurin kookospähkinöiden tuottaja. Sri Lankan polut kulkevat Brasilian takana vuosittain 2 513 000 tonnilla. Maan lämmin ja aurinkoinen ilmapiiri on ihanteellinen kookoskasvulle.

Kookospähkinöiden tulevaisuus

Nykyään huippu-kookospähkinätoimittajat pyrkivät vastaamaan maailmantalouden kasvaviin vaatimuksiin. Kookos on ollut vuosikymmeniä käteisraha, ja jopa muiden kasviöljyjen kovalla kilpailulla se lupaa jatkossakin olla kannattava yritys. Maailmanlaajuisten kookospähkinätuottajien on kuitenkin opittava nykyisestä tilanteesta ja varmistettava, että niiden maatilat ovat riittävän kestäviä kestämään ajan testejä ja vastaamaan tulevaisuuden vaatimuksiin.

”Reilun kaupan” käytännöt teollisuudessa pyrkivät varmistamaan, että kukoistavan sektorin edut hellittyvät aina pienviljelijöille, mutta he pitävät valitettavasti tuotannon kasvavan hitaammin. Investointien puute kookosviljelyn tuottavuuden ylläpitämisessä johtuu suurelta osin suurista kustannuksista, joten jotkut maatilat tuottavat 75 prosenttia vähemmän hedelmiä kuin 30 vuotta sitten. Kysymystä riittämättömästä tarjonnasta lisääntyneen kysynnän tyydyttämiseksi ei auta se, että monet kookospähkinöitä tuottavat puut ovat yli 50-vuotiaita, 20 vuotta vanhojen tuotantovuosiensa jälkeen. APCC: n (Aasian ja Tyynenmeren kookospähkinäyhteisö) mukaan monet Aasiassa sijaitsevat istutukset kärsivät nollakasvusta, ja jotkut jopa lopettavat tuotannon, kun maanviljelijät siirtyvät keskittymään öljypalmujen tuotantoon.

Maat, joissa on korkein kookostuotanto

  • Näytä tiedot:
  • Lista
  • Kartoittaa
arvoMaaValmistetut kookospähkinät (tonnia)
1Indonesia18300000
2Filippiinit15353200
3Intia11930000
4Brasilia2890286
5Sri Lanka2513000
6Vietnam1303826
7Papua-Uusi-Guinea1200000
8Meksiko1064400
9Thaimaa1010000
10Malesia646932
11Tansanian tasavalta530000
12Myanmar425000
13Solomonsaaret410000
14Vanuatu410000
15Ghana366183

Suositeltava

Mikä on ainoa kansallispuisto maailmassa, joka sijaitsee pääkaupungissa?
2019
10 ainutlaatuista sivustoa historiallisten paikkojen rekisterissä: Koillis
2019
Uskonnolliset käytännöt Islannissa
2019