Alueet ja maat, joissa ranska on virallinen kieli

Ranskan kieli kuuluu indoeurooppalaiseen perheeseen ja sitä pidetään romantiikan kielenä. Se on ensimmäinen kieli Ranskassa, Quebecin ja New Brunswickin maakunnissa Kanadassa, Vallonian alueella Belgiassa, Sveitsin läntinen alue ja Monaco. Lisäksi Ranska on 29 maan ja 12 riippuvaisen alueen virallinen kieli. Suurin osa näistä maista kuuluu frankofonien yhteisöön, joka koostuu noin 300 miljoonasta yksilöstä, jotka puhuvat ranskaksi joko äidinkielenä tai toisena kielenä. Ranskalaisyhteisöstä noin 40% asuu Euroopassa, 35% Saharan eteläpuolisessa Afrikassa, 15% Pohjois-Afrikassa, 8% Amerikassa ja 1% Aasiassa ja Oseaniassa. Seuraavassa tarkastellaan joitakin maita ja alueita, joissa ranska on virallinen kieli (Ranskan ulkopuolella).

Jotkut maat ja alueet, joissa ranska on virallinen kieli

Kongon demokraattinen tasavalta

Mielenkiintoista on, että suurin ranskalaisen puhujien asukasluku on Ranskan ulkopuolella. Ranskan kieli on Kongon demokraattisen tasavallan virallinen kieli, jonka väkiluku on 82, 24 miljoonaa. Belgian hallitus on aiemmin selvittänyt ja hyödyntänyt tätä maata vuosina 1877-1908 ja se oli belgialainen siirtokunta vuosina 1908–1960. Siirtomaajan jälkeen ranska on ollut hallintokieli ja koulutus. Kongon demokraattisen tasavallan itsenäisyyden jälkeen ranska pysyi virallisena kielenä, sillä suurin osa väestöstä käyttää sitä viestintään. Kinshasassa, maan pääkaupungissa, noin 67% väestöstä voi lukea ja kirjoittaa kieltä ja 68, 5% kykenee puhumaan ja ymmärtämään sitä.

Kanada

Ranska on yksi Kanadan virallisista kielistä sekä englanti. Tämän maan väkiluku on yli 35, 15 miljoonaa, josta 22 prosenttia puhuu ranskaa äidinkielenä. Suurin osa Ranskan puhujista asuu Quebecissä, jossa 95% väestöstä voi puhua ja ymmärtää kieltä. Ranskan ja englannin kieli on itse asiassa liittovaltion virallinen kieli, mutta ranska on ainoa kieli, jolla on virallinen asema Quebecissä. Tämän kielen käyttö voidaan jäljittää 1700-luvulle, jolloin ranskalaiset kolonistit asettuivat alueelle. Näiden siirtolaisten, ranskalaisen kanadalaisen jälkeläiset ovat säilyttäneet kielen käytön ja muodostavat noin 86 prosenttia maan ranskankielisestä väestöstä.

Madagaskar

Madagaskarin viralliset kielet ovat ranska ja Magaly. Kielipolitiikka on muuttunut useita kertoja riippuen hallinnosta. Kun tämä maa tuli Ranskan siirtomaa vuonna 1897, ranskan kielestä tuli hallituksen, koulutuksen ja median virallinen kieli. Itsenäistyessään uusi hallitus yritti palata Magalyn käyttöön virallisena kielenä. Tässä vaiheessa ranska oli kuitenkin yleisesti käytetty. Vuoden 1992 perustuslaissa ei määritelty virallista kieltä, vaikka ranska ja Magaly hyväksyttiin laajalti ensisijaisiksi kieliksi. Vuonna 2000 Madagaskarin Magaly-kielinen kansalainen esitti virallisen oikeudenkäynnin hallitusta vastaan, koska julkiset asiakirjat olivat saatavilla vain ranskaksi. Korkein oikeus katsoi, että asiakirjat olivat perustuslaillisia ja että ranska oli toimiva virallinen kieli. Vuoden 2007 perustuslaissa julistettiin virallisiksi kieliksi virallisesti Magaly, ranska ja englanti. Englanti poistettiin myöhemmin julkisella äänestyksellä vuonna 2010.

Alla julkaistu luettelo tarjoaa täydellisen tarkastelun alueista ja maista, joissa ranska on virallinen kieli.

Alueet ja maat, joissa ranska on virallinen kieli

arvoMaamaanosaVäestö
1Kongon demokraattinen tasavaltaAfrikka77266800
2RanskaEurooppa66808400
3KanadaPohjois-Amerikka35851800
4MadagaskarAfrikka24235400
5KamerunAfrikka23345200
6NorsunluurannikkoAfrikka22701600
7NigerAfrikka19899100
8Burkina FasoAfrikka18105600
9maliAfrikka17599700
10SenegalAfrikka15129300
11ChadAfrikka14037500
12GuineaAfrikka12608600
13RuandaAfrikka11609700
14BelgiaEurooppa11285700
15BurundiAfrikka11178900
16BeninAfrikka10879800
17HaitiPohjois-Amerikka10711100
18SveitsiEurooppa8287000
19MennäAfrikka7304600
20Keski-Afrikan tasavaltaAfrikka4900300
21Kongon tasavaltaAfrikka4620300
22GabonAfrikka1725300
23DjiboutiAfrikka887861
24Päiväntasaajan GuineaAfrikka845060
25KomoritAfrikka788474
26LuxemburgEurooppa569676
27VanuatuOseania264652
28SeychellitAfrikka92900
29MonacoEurooppa37731
30Ranskan PolynesiaOseania267000
31Uusi-CaledoniaOseania224824
32Aostan laaksoEurooppa128000
33jerseyEurooppa91533
34GuernseyEurooppa66000
35Saint-MartinPohjois-Amerikka29376
36Wallis ja FutunaOseania16448
37Saint BarthélemynPohjois-Amerikka7492
38Saint-Pierre ja MiquelonPohjois-Amerikka7044
39Ranskan etelä- ja Etelämantereen maatEtelämantereella, Afrikassa140
40PondicherryAasia654392
41AurovilleAasia864

Suositeltava

Mikä on Thames-joen lähde?
2019
Maat käyttävät enemmän makeanveden vuodessa kuin heillä on vara
2019
Mitä kieliä puhutaan Etelä-Koreassa?
2019