10 pienintä maata maailmassa

Yli 194 maassa maailmassa on helppo ajatella, että sana "maa" merkitsee suurta maa-aluetta, jossa on paljon ihmisiä. Jotkut kansat ovat niin pieniä, että muiden maiden kaupungit ovat jättiläisiä verrattuna niihin. Useimmiten niitä löytyy Euroopassa, Karibian ja Tyynenmeren alueella, ja maailmassa on monia maita, joiden pinta-ala on alle 400 neliökilometriä. Maailman kymmenen pienintä maata kattavat yhteensä 1491, 4 km², mikä on pienempi kuin Houstonin Texasin alue (1625, 2 km²).

Omat hallitukset ja oma kulttuuri ovat pieniä maita, jotka ovat maailman rikkaimpia, kaikkein etäisimpiä ja kaikkein intriittisempiä. Katsotaanpa nyt 10 maailman pienintä maata:

10. Malta - 316 km²

Malta on toinen saarivaltio, ja se sijaitsee Välimerellä. Maltan tasavalta koostuu kolmesta saaresta: Gozosta, Cominosta ja Maltasta, joka on suurin kolmesta. Tällä pienellä maalla on yli 450 000 asukasta, joten se on yksi maailman tiheimmin asutuista maista. Toinen suosittu matkailukohde, ulkomaalaiset ympäri maailmaa tulevat Maltalle aurinkoisella säällä, houkuttelevilla rannoilla, rikkaalla historialla ja vilkkaalla yöelämällä. Malta koostuu 116 neliökilometristä, mikä asettaa sen maailman kymmenen pienimmän maan joukkoon.

9. Malediivit - 300 km²

Suosittu matkailukohde Intian valtamerellä, Malediivit on pienin maa Aasiassa alueen ja väestön osalta. Malediiveilla on yli 1 192 korallisaaria, jotka ovat levinneet yli 90 000 neliömetriä, mikä tekee siitä yhden maailman hajallaan olevista maista. Maa oli aikanaan monien valtakuntien, portugalilaisten, hollantilaisten ja brittiläisten siirtomaa, mutta siitä tuli itsenäinen maa vuonna 1965. Nykyään Malediiveilla on elinvoimainen matkailuala, joka johtuu kuuluisista valkoisista hiekkarannoistaan ​​ja kristallinsinistä vedestä. Malediivit ovat maailman yhdeksäs pienin maa, jonka pinta-ala on yhteensä 300 kilometriä.

8. Saint Kitts ja Nevis - 261 km²

Länsi-Intian äiti-siirtomaa, nämä kaksi Karibian saarta olivat osa ensimmäisistä saarista, joita eurooppalaiset ovat käyttäneet. Ne ovat yhteensä 261 kilometriä, mikä tekee Saint Kittsista ja Nevistä maailman kahdeksanneksi pienimmän maan. Sen talous on riippuvainen matkailusta, maataloudesta ja pienistä valmistusteollisuudesta. Saaret tarjoavat myös fantastisia sukelluskohteita runsaasti meren elämää. Suuri sokerialan viejä vuosisatojen ajan, suuret istutukset ovat nyt kauniita tiloja, jotka on muutettu hotelleiksi ja lomakohteiksi.

7. Marshallinsaaret - 181 km²

Marshallin saaret, joita kutsutaan virallisesti Marshalin saariksi, on saarivaltio, joka sijaitsee Tyynellämerellä noin puolivälissä Yhdysvaltain Havaijin osavaltion ja Australian mantereen välillä. Sitä pidetään osana Mikronesiaa. Saarten ympäröimä alue on uskomattoman monimuotoinen, ja siihen kuuluu yli 800 kalalajia sekä 160 korallia. Marshallin saarten ympärillä sijaitsevalla alueella on myös joukko haaksirikkoja. Marshallinsaaret ovat 181 neliökilometriä maailman seitsemäs pienin maa.

6. Liechtenstein - 160 km²

Saksankielinen maa, tämä on ainoa maa maailmassa, joka sijaitsee täysin Alpeilla. Sveitsin ja Itävallan välissä sijaitseva Liechtenstein on maailman rikkain maa BKT henkeä kohti, alhaisin työttömyysaste (1, 5%). Maahan pääseminen on hieman hankalaa, sillä sen rajojen sisällä ei ole lentokenttää. Vierailijoiden tulee käydä Sveitsin Zürichin lentoasemalla, jotta he pääsevät tähän alppimaaseen, jota edelleen hallitsee prinssi! Liechtenstein on 160 neliökilometriä maailman kuudenneksi pienin maa.

5. San Marino - 61 km²

Täysin Italian ympäröimä San Marino tunnetaan myös San Marinon kauneimpana tasavallana. Se on yhteensä 61 neliökilometriä maailman viidenneksi pienin maa. se väittää olevansa maailman vanhin itsenäinen valtio, ja se on myös yksi rikkaimmista suhteessa BKT: hen asukasta kohti. Kolmas pienin maa Euroopassa on vain 30 000 asukasta, ja sillä on yksi maailman alhaisimmista työttömyysasteista.

4. Tuvalu - 26 km²

Tuvalu tunnetaan aiemmin Ellice-saarina, ja se sijaitsee Tyynellämerellä Australiasta koilliseen. Yhteensä 26 neliökilometriä Tuvalu on maailman neljänneksi pienin maa. On noin 10 000 asukasta, 8 km: n teillä, ja vain yksi sairaala sijaitsee pääsaarella. Maa oli aikoinaan Britannian alue, mutta tuli itsenäiseksi vuonna 1978. Maakohtaisen sijainnin vuoksi matkailu ei ole kovin merkittävä. Vuonna 2010 Tuvaluun tuli alle 2 000 kävijää, joista 65% tuli liiketoimintaan.

3. Nauru - 21 km²

Itä-Australian itäpuolella sijaitseva saarivaltio Nauru on maailman pienin saarivaltio. Se oli tiedossa 1980-luvulla sen kasvavasta fosfaatin louhinnasta, mutta on nyt hiljainen saari pois matkailijoiden tutkasta. Aiemmin nimellä Pleasant Island, sen fosfaattiresurssit ovat nyt tyhjentyneet, mikä johtaa 90 prosentin kansalliseen työttömyysasteeseen ja loput 10 prosenttia hallitukseen. Nauru tunnetaan myös maana, jossa maailmassa on eniten lihavia ihmisiä, ja 97 prosenttia miehistä ja 93 prosenttia naisista on lihavia tai ylipainoisia. Tämän vuoksi Nauru asuu myös maailman korkeimmalla tyypin 2 diabeteksella, jossa 40 prosenttia väestöstä kärsii sairaudesta. Naurulla on yhteensä 21 neliökilometriä, mikä tekee siitä maailman kolmanneksi pienimmän maan.

2. Monaco - 2 km²

Ranskan Rivieralla sijaitseva Monaco asuu maailman suurimpia miljoonia ja miljardöörejä asukasta kohti. Se on myös maailman toiseksi pienin maa, jonka pinta-ala on vain 2 neliökilometriä. Monaco on tunnettu rahapelitoiminnastaan ​​ja ylellisyystuotteistaan ​​ja palveluistaan, ja se on suosittu rikkaiden ja kuuluisa leikkipaikka. Monacon asukkaat ovat Ranskan kolmella puolella ja toisella puolella Välimeren reunalla. Yli 36 000 asukkaan Monaco on maailman tiheimmin asuttu maa. Suosituin vuosittainen tapahtuma on Formula 1 -kilpailu, jossa raidat kulkevat kaupungin kaduilla.

1. Vatikaani - 0, 44 km²

Maailman pienin maa on Vatikaani, joka tunnetaan myös nimellä Pyhä istuin. Vain 0, 44 neliökilometriä Vatikaanivaltio on maailman pienin maa-alue. Tämä maa sopii täysin Italian Rooman pääkaupunkiin ja on katolisen kirkon keskus. Se on myös maailman suurin kirkko - Pyhän Pietarin basilika, jossa on joitakin merkittävimmistä renessanssin taideteoksista, kuten Pietasta ja Aadamin luomisesta. Sen tulot tulevat yli 1 miljardin Rooman katolisen kirkon jäsenen vapaaehtoisista maksuosuuksista ympäri maailmaa. Loput sen taloudesta johtuvat postimerkkien, turistimainojen ja museoiden pääsymaksuista.

Maailman 50 pienintä maata

arvoMaaAlue (km sq)Alue (m²)
1Vatikaanivaltio0, 440, 17
2Monaco2, 020, 78
3Nauru218.1
4Tuvalu2610
5San Marino6124
6Liechtenstein16052
7Marshallsaaret18170
8Saint Kitts ja Nevis261101
9Malediivit298115
10Malta316122
11Grenada344133
12Saint Vincent ja Grenadiinit389150
13Barbados431166
14Antigua ja Barbuda443171
15Seychellit455176
16Palau459177
17Andorra468181
18Saint Lucia606234
19Singapore687265
20Mikronesia702271
21Tonga717277
22dominica751290
23Bahrain765295
24Kiribati811313
25Sao Tome964372
26Komorit1862719
27Mauritius2030784
28Luxemburg2586999
29Samoa28211089
30Kap Verde40331557
31Trinidad ja Tobago51281980
32Brunei52652033
33Kypros92413568
34Gambia100003861
35Bahama100103865
36Libanon102303950
37Jamaika108314182
38Qatar115864473
39Vanuatu121894706
40montenegro134525194
41Itä-Timor148745743
42Swazimaa172046643
43Kuwait178186880
44Fidži182747056
45Slovenia201517780
46Israel203307850
47El Salvador207218000
48Belize228068805
49Djibouti231808041
50Makedonia254339820

Suositeltava

Nigerian syntyperäiset matelijat
2019
Suurimmat kaupungit Etelä-Amerikassa
2019
Mikä on biologisen monimuotoisuuden hotspot?
2019